K likvidaci novinářů vyzval v nadsázce prezident Miloš Zeman v hovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem během jejich nedělního setkání v čínském Pekingu.

Zemanova slova zachytil na video zpravodaj listu Komsomolskaja pravda Dmitrij Smirnov. V Ruskujde přitom o velmi citlivé téma, o život zde v souvislosti se svou prací přišly už desítky novinářů. 

"Tady jsou ještě další novináři? Novinářů je příliš, měli by se likvidovat," říká Zeman šéfovi Kremlu, když před svým jednáním v Pekingu spolu přicházejí do tiskového sálu. "Likvidovat je není třeba, ale omezit jejich počet je možné," reaguje Putin.

Rusko přitom patří k zemím s velmi nízkou svobodou tisku, případy bití či vražd novinářů v souvislosti s jejich povoláním jsou tam poměrně běžné. "V roce 2016 zůstávalo násilí proti novinářům běžné. Šířily se zprávy o útocích, zadrženích a hrozbám vůči profesionálním novinářům i uživatelům sociálních sítích. Hrozba násilí či stíhání byla zvlášť vysoká v Čečensku," uvádí zpráva nevládní organizace Freedom House za loňský rok.

Nejznámějším případem vraždy novináře kvůli jeho práci v Rusku je vražda Anny Politikovské, která byla zastřelena před 11 lety ve svém domě. Politkovská psala kritické články o tehdejší válce v Čečensku.

Prezidentův výrok ostře kritizoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek(ČSSD). "Mně se hrubě nelíbí, aby se debatovalo na téma, jestli se mají novináři likvidovat nebo omezit. Je to velice nepodařené a to říkám velice diplomaticky. Být u takových schůzek bych si nepřál," prohlásil šéf české diplomacie v Otázkách Václava Moravce.

Zemana naopak hájil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Novináři zásadně nikdy bonmoty nechápu. Očekávám teď trapně pohoršené komentáře a rozhořčené reakce politiků, kteří se k médiím rádi lísají," napsal na Twitter.

Terorismus, ekonomika ale i umění

Během schůzky v čínském Pekingu, která byla naplánována asi na hodinu, spolu Putin a Zeman měli mluvit o terorismu nebo o ekonomické spolupráci.

Prezidenta na jednání doprovodili jeho kancléř Vratislav Mynář, hlavní šéfporadce Martin Nejedlý a ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Za českou stranu se zúčastnil i ministr průmyslu Jiří Havlíček. V ruské delegaci je ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruský prezident Vladimir Putin po setkání řekl, že je chápe jako součást přípravy Zemanovy návštěvy Ruska. Zemanovi poděkoval za úroveň rusko-českých vztahů v minulých letech.

"Známe váš názor na rusko-české vztahy," řekl Putin českému prezidentovi podle TASS na začátku setkání. "Do značné míry díky vám se naše vztahy v posledních letech, a to bez ohledu na složitosti, přece jen udržují na vysoké úrovni a rozvíjejí se," řekl ruský prezident na adresu Zemana.

Prohlásil rovněž, že schůzku považuje za součást "přípravy prezidentovy návštěvy Ruska v listopadu". Návštěva se už podle ruské hlavy státu začala připravovat. "Ministerstva kultury a zahraničních věcí už v Moskvě připravují výstavu (o Pražském hradu), takže věříme, že potěšeni budou také ruští znalci umění a ruská veřejnost," citovala ruská agentura šéfa Kremlu.

K plánované schůzce Zeman nedávno řekl, že by s sebou chtěl vzít výstavu o "pokladech Pražského hradu".

K ekonomickým vztahům Putin konstatoval, že "bez ohledu na pokles předchozích let se začátkem letošního roku obchodní obrat zvýšil o 44 procent". "Je to dobré znamení a dobrý trend, který je třeba zachovat," dodal Putin.

Zeman růst obchodní výměny přičítá přílivu ruských turistů do ČR. "Souvisí to s postupným zvyšováním příjmů občanů, které se bohužel v důsledku krize snížily, ale teď reálné příjmy ruských občanů začaly stoupat a s tím také turistická aktivita," řekl Zeman.

Je mladý, nenese vinu na minulosti, představil ministra

"Plně s vámi souhlasím, že se musíme soustředit na rozvoj konkrétních vztahů (mezi Ruskem a ČR)," sdělil český prezident podle TASS. Představil Putinovi nového ministra obchodu a průmyslu Jiřího Havlíčka slovy, že jakožto mladý člověk "nenese vinu na tom, co se stalo v minulosti". "Po 2,5leté přestávce se bude konat zasedání mezivládní komise a očekáváme, že poskytne nové impulsy naší spolupráce," řekl Zeman.

Český prezident se již několikrát vyslovil proti mezinárodním sankcím, které byly na Rusko uvaleny po anexi ukrajinského Krymu v roce 2014. Svůj názor zdůvodňuje tím, že sankce podle něj nikdy nefungovaly. Jako příklad uvádí dlouholeté americké sankce proti Kubě.

Zeman je znám svým kladným vztahem k Rusku. S ruskými představiteli se setkává často. Jednal s nimi třeba v roce 2015 při oslavách 70. výročí konce druhé světové války. S Putinem se potkal i během své poslední návštěvy Číny v roce 2015. V říjnu 2014 také jednal na mezinárodní akci v Miláně s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem. Mluvil i s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.

Související