Nacionalismus a snaha omezit mezinárodní obchod, které se nyní šíří po celé zeměkouli, mohou zničit období rychlého ekonomického rozvoje, které začalo v Anglii s průmyslovou revolucí, říká americký ekonom Bart Wilson z Chapmanovy univerzity, kde se společně s nobelistou Vernonem Smithem zabývá lidským chováním a spojením etiky a práva s ekonomií.

Politici jako americký prezident Donald Trump či někteří nacionalisté v Evropě mluví o omezení mezinárodního obchodu a uzavření se do národních hranic. Právě mezinárodní obchod ale výrazně přispěl k růstu světové ekonomiky, uvádí Wilson, který byl nedávno v Praze na konferenci pořádané Centrem behaviorálních experimentů (CEBEX) ve spolupráci s vysokou školou CEVRO Institut. Bez mezinárodního obchodu bychom se podle něj připravili o část našeho bohatství, nevyužili dané příležitosti. Wilson ale zároveň připouští, že za vzestup těchto politiků včetně Trumpa mohou nepřímo i ekonomové.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?