Soud v Řecku v pondělí uložil podmínečný trest dvou a půl roku vězení s odkladem na tři roky dvěma Čechům, kteří byli původně obviněni ze špionáže. Případ Martina Pezlara a Ivana Buchty byl nakonec překvalifikován z trestného činu na přečin, uvedla Kateřina Skalická, která se jako známá obou souzených dnešního řízení v Řecku zúčastnila.

"Za výsledek jsme rádi, ale na doporučení právníka se oba pánové odvolali," dodala Skalická.

Podle České televize zvolil soud v Mytilini na ostrově Lesbos o něco tvrdší trest, než jaký navrhovala státní zástupkyně. Ta při překvalifikování obvinění ze špionáže na přečin nedovoleného fotografování požadovala podmínečný trest jeden až dva roky.

Oba muži jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba ale tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali jako turisté.

Češi jsou nyní už volní, byly jim vráceny pasy a kauce ve výši 5000 eur (132 000 korun), kterou museli složit v lednu 2013, kdy byli po čtyřech měsících propuštěni z vazby.

Dvojice byla v Řecku zadržena v září 2012 na ostrově Limnos. Tehdy se v médiích objevily informace, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest vězení. V zájmu jejich propuštění se angažovala česká diplomacie a další představitelé státu, vznikla i petice, kterou podepsalo asi 21 000 lidí.

Související