Donald Trump vyzval vůdce arabských zemí k jednotnému postupu a převzetí vůdčí role v boji proti extremismu a terorismu v regionu. Boj s terorismem označil za bitvu dobra a zla, nikoliv za střet náboženství nebo civilizací. Americký prezident dnes vystoupil v rámci arabsko-amerického summitu v Rijádu. "Toto shromáždění se může stát začátkem míru na Blízkém východě a možná i na celém světě," řekl představitelům arabských zemí.

Trump arabské státníky vyzval, aby "vyhnali teroristy ze svých svatyní". "Je to bitva mezi barbarskými zločinci, kteří chtějí vyhladit život, a slušnými lidmi všech vyznání, kteří jej chtějí bránit," řekl prezident.

Podobně jako Trump se těsně před jeho projevem vyjádřil saúdský král Salmán. "Je naší povinností jednotně se postavit silám zla a extremismu," řekl panovník. Protiíránské naladění summitu Salmán zdůraznil, když íránský režim, ovládaný de facto islámskými kleriky, označil za "špičku kopí globálního terorismu".

Projev je klíčovou částí Trumpova nedělního programu společného summitu s arabskými vůdci. Agentura AP už předem říkala, že se ponese ve výrazně vlídnějším duchu než Trumpovy ostré protimuslimské výpady z předvolební kampaně. Podle televize CNN je pozoruhodným detailem, že projev Trumpovi napsal poradce Stephen Miller, který je rovněž hlavním tvůrcem dekretu dočasně zakazujícího vstup obyvatelům šesti většinově muslimských zemí do USA, jehož platnost pozastavily americké soudy.

Trump pochválil Sísího a slíbil, že přijede do Egypta

Americký prezident Donald Trump zahájil v rámci své první zahraniční cesty dvoustranná jednání s lídry arabských zemí v Saúdské Arábii. Při schůzce s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím slíbil brzkou návštěvu jeho země. 

Trump po jednání se svým egyptským protějškem podle agentury Reuters pochválil Sísího způsob vládnutí v Egyptě, kde se podle něho daří udržovat bezpečnost na uspokojivé úrovni. Sísí, kterého Trumpův předchůdce Barack Obama kritizoval za tvrdé potlačování domácí opozice, podle Trumpa dělá "úžasnou práci vzhledem k obtížným podmínkám". Bývalý generál Sísí se chopil moci v zemi v době vzestupu radikálního islamismu a tvrdě zakročil proti členům organizace Muslimské bratrstvo.

Nový šéf Bílého domu přislíbil, že "velmi brzy" přidá na seznam svých zahraničních cest návštěvu Egypta. Před Sísím jednal Trump s bahrajským králem, s jehož autoritativně řízenou zemí chce rovněž zlepšit vztahy proti Obamově éře.

Společný boj proti financování terorismu

Spojené státy a země Arabského poloostrova se v neděli také dohodly na koordinaci kroků namířených proti financování terorismu a extremismu na Blízkém východě. Uzavřely ji se šesti členy Rady arabských států Perského zálivu (GCC), tedy se Saúdskou Arábií, Katarem, Kuvajtem, Ománem, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem.

Dohoda má potlačit financování aktivit organizace Islámský stát (IS) a dalších extremistických skupin. Země GCC sice proti těmto ozbrojencům bojují, občas jsou ale obviňovány z toho, že druhou rukou tyto sunnitské skupiny finančně podporují. Takové obvinění podle zpravodajské stanice BBC například obsahuje jeden z e-mailů bývalé ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové, který v roce 2014 zveřejnil server WikiLeaks.

Boeing sjednal dohody o prodeji letecké techniky

Americký výrobce letadel Boeing uzavřel se Saúdskou Arábií v rámci návštěvy prezidenta Donalda Trumpa v zemi několik dohod o prodeji armádní i civilní letecké techniky. Nedělní oznámení firmy patří mezi řadu transakcí, které v sobotu podepsaly americké firmy se saúdskými protějšky a vládními organizacemi. Konkrétní hodnotu dohod Boeing podle agentury Reuters nezveřejnil.

Boeing uvedl, že Saúdská Arábie se dohodla na koupi vojenských vrtulníků Chinook spolu s technickým servisem a systémy řízených střel. Rijád by měl od firmy rovněž koupit hlídkové letouny P-8.

Ministerstvo zahraničí USA v prosinci uvedlo, že Rijád koupí nákladní vojenské vrtulníky Chinook společně s vybavením a technickou podporou za 3,5 miliardy dolarů (zhruba 83 miliard korun). Saúdská Arábie usiluje o užší obranné a obchodní vztahy s USA a o americkou spolupráci na své strategii rozvoje ekonomiky mimo ropný sektor.

Boeing rovněž sdělil, že bude jednat se soukromou saúdskou leteckou společností SaudiGulf Airline o prodeji až 16 širokotrupých letounů neupřesněného typu. SaudiGulf začala s komerčními lety teprve loni.

Boeing rovněž založí se Saúdskou Arábií společný podnik, který má poskytovat servis řadě typů armádní techniky. Další společný podnik by měl zajišťovat technickou podporu civilním i vojenským vrtulníkům Boeingu v zemi.