Donald Trump je několik tisíc kilometrů od Washingtonu na své první zahraniční cestě ve funkci amerického prezidenta.

V úterý opouští Blízký východ a zamíří do Evropy, kde se na své první zastávce, ve Vatikánu, setká s papežem Františkem.

Ale i kdyby byl Trumpův zahraniční výlet úspěšný, v Americe to nemůže odvést pozornost od jeho domácích problémů.

Přímo ve Washingtonu je veškerá Trumpova agenda přehlušena "ruskou aférou". Tedy vyšetřováním kontaktů mezi Trumpovým štábem a Rusy v loňské předvolební kampani. A aktuálními pochybnostmi, zda se sám Donald Trump pak už jako prezident nesnažil v rozporu se zákonem celou věc zamést pod koberec.

Tři domácí úkoly

Státní rozpočet 2018

Bílý dům včera předložil do Kongresu návrh státního rozpočtu na rok 2018.

Předpokládá úspory ve většině vládních výdajů, s výjimkou financí na armádu a na posílení bezpečnosti na hranicích, kam naopak půjde výrazně více peněz.

Škrtat by se mělo i v sociálních programech pro příjmově slabší skupiny Američanů. Finální verze rozpočtu ale ještě určitě dozná změn.

Zrušení Obamacare

Legislativa, která by měla nahradit Obamacare, už prošla Sněmovnou reprezentantů.

Teď se návrhem zabývá Senát a není vůbec jisté, na jaké podobě nebo zda vůbec se celý Kongres nakonec shodne.

Někteří republikáni chtějí ještě přísnější omezení státních podpor.

Jiní se naopak bojí, že voliči by je za seškrtání federálních dotací do zdravotnictví potrestali
ve volbách v roce 2018.

Ruská aféra

Nad prezidentem Trumpem visí podezření, že se snažil zmařit vyšetřování FBI ve věci kontaktů svého týmu s Rusy v loňské předvolební kampani.

Trump nedokázal věrohodně vysvětlit, proč před dvěma týdny na hodinu odvolal dosavadního šéfa FBI
Jamese Comeyho.

Příští týden by měl Comey vypovídat v Senátu. Jeho svědectví má pro Bílý dům nebezpečně výbušný potenciál.

Nad Trumpem visí podezření, že právě kvůli tomu před dvěma týdny na hodinu propustil šéfa FBI Jima Comeyho, který celé vyšetřování vedl.

O vážnosti věci nejlépe vypovídá fakt, že těsně před Trumpovým odletem do zámoří byl při ministerstvu spravedlnosti jmenován zvláštní zmocněnec, bývalý šéf FBI Robert Mueller, který by měl celou kauzu nezávisle vyšetřit.

Už ani republikáni nepovažují celou kauzu za laciný útok demokratů na jejich prezidenta.

"Pokud se prezident, kterýkoli prezident, snaží bránit vyšetřování, tak je to velmi problematické," uvedl senátor Marco Rubio v neděli pro CNN.

Republikáni se zároveň obávají, že "ruská aféra" může zkomplikovat veškerou další prezidentovu agendu.

Bílý dům se snaží tyto pochyby rozptýlit, v pondělí předložil do Kongresu návrh státního rozpočtu na rok 2018, jehož první hrubý obrys předtím představil už v březnu.

Zároveň se horní komora Kongresu, Senát, začala zabývat legislativou, již na druhý pokus schválila dolní komora − Sněmovna reprezentantů − a která by měla zrušit reformu zdravotnictví předešlého prezidenta Baracka Obamy, takzvanou Obamacare, a nahradit ji republikánským systémem.

V obou případech jde o velké zákonné návrhy s přímými dopady na životy milionů Američanů. Návrh rozpočtu na jedné straně předpokládá výrazné zvýšení výdajů na armádu a kontrolu bezpečnosti na hranicích, na druhé straně chce výrazně škrtat v sociálních programech pro příjmově slabší skupiny.

Zrušení "Obamacare" by pak mohlo vést ke snížení dostupnosti, ke zdražení zdravotní péče pro chudší Američany. Podle nezávislé Rozpočtové kanceláře Kongresu (CBO), která v březnu analyzovala původní republikánský návrh, by do deseti let od platnosti zákona v USA mohlo přibýt až 24 milionů lidí bez zdravotního pojištění.

Novou analýzu upraveného republikánského návrhu by měla CBO zveřejnit právě v úterý. A očekává se, že odhadovaný nárůst nepojištěných Američanů by mohl být ještě větší. Jak v případě státního rozpočtu, tak zdravotnické reformy platí, že k úspěšnému dotažení těchto velkých legislativních návrhů do podoby zákona je nutná soustředěná spolupráce Kongresu a prezidentova týmu.

Jenže "ruská aféra" bude prezidenta Trumpa zaměstnávat i po jeho návratu ze zámoří. Před senátním výborem pro tajné služby by měl po příštím víkendu vypovídat odvolaný šéf FBI James Comey.

A právě jeho svědectví má podle některých komentátorů potenciál tikající bomby, jež by mohla rozmetat nejen Trumpovu politickou agendu, ale celé jeho prezidentství.