Britská policie oficiálně potvrdila, že pachatelem sebevražedného teroristického útoku v Manchesteru v noci na úterý byl 22letý Salman Abedi. Zjišťuje o něm, zda jednal sám, nebo zda byl součástí širší teroristické sítě. V televizi to prohlásil šéf manchesterské policie Ian Hopkins, který vyzval obyvatele města, aby drželi při sobě.

Média již dříve jméno Salmana Abediho uváděla, ale informovala o věku 23 let. Zatím se spekuluje, zda pachatel měl britské občanství nebo se přinejmenším v Británii narodil.

Podle agentury AP úřední záznamy ukazují, že Abedi byl přihlášen k pobytu v manchesterském domě, ve kterém v úterý policejní komando podniklo razii. Podle místního volebního seznamu Abedi bydlel ve čtvrti Fallowfield na jihu města, kde policie provedla kontrolovanou explozi.

Podle BBC měl Abedi nejméně tři sourozence: staršího bratra, který se narodil v Londýně, a mladšího bratra a sestru, kteří se narodili v Manchesteru. Rodina, která údajně pochází zLibye, bydlela na různých adresách v Manchesteru, včetně domu v ulici Elsmore ve Fallowfieldu, kde došlo k razii.

Útok, který se odehrál v multifunkční hale v anglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande si vyžádal 22 mrtvých a na 120 zraněných. Oznámila to místní policie, která výbuch do zjištění dalších podrobností vyšetřuje jako "teroristický incident". Čeští diplomaté nemohou vyloučit, že mezi oběťmi exploze v Manchesteru nejsou Češi.

Záchranná zdravotnická služba uvedla, že do nemocnic dopravila 59 lidí a řadu osob ošetřila na místě. Podle svědků bylo na koncertě velké množství dětí. Zpěvačka je podle mluvčího jejího hudebního studia v pořádku.

"Domníváme se, že útok byl spáchán jedním člověkem, který měl na sobě improvizované explozivní zařízení, které odpálil," řekl na ranní tiskové konferenci Ian Hopkins, zástupce regionální policie v Manchesteru. Bezpečnostní složky zjišťují, jestli útočník jednal sám nebo v rámci rozsáhlejší teroristické sítě.

Zástupce regionální policie vyzval, aby lidé zaslali policii veškeré videozáznamy, které na akci pořídili a které by mohly pomoci při vyšetřování.

Jde o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.

Sledovali jsme online

 
23.5.2017 09:05 | K výbuchu došlo mimo koncertní sál

Podle pořadatelů došlo k výbuchu ve veřejném prostoru haly mimo koncertní sál haly. Na místo dorazili pyrotechnici, kteří později provedli preventivní kontrolovanou explozi podezřelého předmětu.

Hala v Manchesteru byla otevřena v roce 1995 a má kapacitu 21 000 míst. Nádraží nedaleko haly bylo po zprávách o explozi evakuováno a železniční doprava byla přerušena.

23.5.2017 09:10 | "Všude byl chaos"

"Byli jsme na cestě ven, a když jsme stáli přímo u dveří, došlo k silné explozi," řekla agentuře Reuters jedna z účastnic koncertu. "Byl chaos. Všichni běželi a křičeli a snažili se dostat pryč," dodala.

23.5.2017 09:20 | Strany přeruší kampaň

Konzervativní strana premiérky Mayové i opoziční labouristé v reakci na explozi v Manchesteru pozastaví kampaň před předčasnými volbami vypsanými na 8. června.

K dvěma největším britským politickým stranám se přidali také menší liberální demokraté a skotští nacionalisté.

Mayová na úterních 10:00 středoevropského letního času svolá vládní bezpečnostní výbor.

23.5.2017 09:23 | Místo výbuchu
23.5.2017 09:24 | První oficiální vyjádření britské policie

"Domníváme se, že útok byl spáchán jedním člověkem, který měl na sobě improvizované explozivní zařízení, které odpálil," řekl na ranní tiskové konferenci Ian Hopkins, zástupce regionální policie v Manchesteru. Bezpečnostní složky zjišťují, jestli útočník jednal sám nebo v rámci rozsáhlejší teroristické sítě.

Zástupce regionální policie v Manchesteru Ian Hopkins vyzval obyvatele, aby se postiženému místu vyhýbali a umožnili takto příjezd a odjezd vozů záchranné služby. Zveřejnil rovněž dvě telefonní čísla. Na první z nich podle něj mohou volat lidé, kteří se obávají o osud svých blízkých, druhé mohou využít lidé, kteří postřehnou něco podezřelého.

Policie uvedla, že reagovala na zprávy o explozi krátce po 22:35 místního času (23:35 středoevropského letního času).

23.5.2017 09:30 | Mayová: Je to otřesný čin

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že úřady se snaží zjistit podrobnosti ohledně výbuchu, ke kterému podle ní policie přistupuje jako k "otřesnému teroristickému útoku".

23.5.2017 09:36 | Čeští politici vyjadřují soustrast

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další čeští politici vyjádřili soustrast pozůstalým po obětech noční exploze v anglickém Manchesteru.

Premiér Sobotka doufá v to, že se brzy podaří objasnit všechny okolnosti tragédie. Soustrast rodinám obětí vyjádřil na sociálních sítích také šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD).

23.5.2017 09:39 | Francie vyjádřila podporu

S britskou premiérkou Mayovou se později telefonicky spojí i nový francouzský prezident Emmanuel Macron. Mezitím vyjádřil upřímnou soustrast a ujistil, že Francie bude s Británií spolupracovat v boji proti terorismu.

23.5.2017 09:43 | Česká diplomacie zjišťuje bližší informace

"Nemůžeme potvrdit ani vyvrátit, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byl někdo z českých občanů," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Na nouzovou konzulární linku se zatím ozvaly dvě rodiny s tím, že se nemohou spojit se svými blízkými či příbuznými, kteří jsou v Manchesteru. "Oba dva lidi se ale podařilo kontaktovat," dodala Valentová.

23.5.2017 09:47 | Svědectví z místa útoku

Stanice BBC přinesla několik svědectví z místa útoku: "Ariana právě dozpívala poslední písničku a odešla z pódia. Rozsvítila se světla a všichni se začali zvedat a zamířili ke schodům. A pak se ozval ten ohromně hlasitý zvuk, který zněl jako exploze. Všichni se začali otáčet, ale nikde nebyl vidět žádný kouř ani záblesky, nic. Pak někdo zakřičel 'bomba' a v tu chvíli začali všichni panikařit. Najednou všichni utíkali a strkali se, křičeli. Když jsme se dostali ven, viděli jsme chaos. Lidé tam prostě běhali, rodiče plakali a telefonovali, protože se snažili najít své děti."

23.5.2017 09:51 | Koncert v Manchesteru byl součástí tour ke čtvrtému albu Ariany Grande

Třiadvacetiletá Ariana Grande je americká zpěvačka a herečka z Floridy. Navštěvovala Pine Crest School a North Broward Preparatory School. V roce 2008 byla obsazena do vedlejší role roztleskávačky Charlotte v Broadwayském muzikálu 13. Za roli získala cenu National Youth Theatre Association Award.

V roce 2016 vydala své čtvrté album Dangerous Woman a 3. února 2017 zahájila stejnojmennou tour, v rámci které hrála právě na stadionu v Manchesteru.

23.5.2017 09:56 | Evakuace nádraží Victoria

Britská policie dnes kvůli podezřelému balíčku dočasně evakuovala autobusové nádraží Victoria v centru Londýna. Po prozkoumání se ale ukázalo, že předmět není nebezpečný.

"Nahlášený podezřelý balíček na autobusovém nádraží Victoria byl odstraněn. Nebyl podezřelý. Díky za trpělivost," uvedla na Twitteru metropolitní policie.

23.5.2017 10:00 | Angela Merkelová také vyjádřila soustrast

Ze světových politiků vyjádřila svou soustrast i německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní pravděpodobný teroristický útok zesílí spolupráci Německa a Británie v boji s podobnými opovrženíhodnými útočníky.

23.5.2017 10:05 | Ariana Grande pozastavila kvůli atentátu koncertní tour
23.5.2017 10:10 | Větší bezpečnostní opatření

Londýnský starosta Sadiq Khan uvedl, že policie v britské metropoli zpřísní bezpečnostní opatření. Na ulicích města bude více policistů.

23.5.2017 10:13 | Petřínská rozhledna v barvách Spojeného království
23.5.2017 10:21 | Trump o pachatelích teroristických útoků
23.5.2017 10:25 | Podle Putina je atentát nelidský

Ruský prezident Vladimir Putin dnes označil pondělní atentát při koncertě v britském Manchesteru za "cynický a nelidský". Dodal, že je připraven více spolupracovat s Británií na boji proti terorismu, a to jak na bilaterální, tak mezinárodní úrovni. Z prohlášení Kremlu citovala agentura AFP.

Putin také vyjádřil britské premiérce Therese Mayové "upřímnou soustrast". "Doufáme, že strůjci útoku neujdou trestu, jaký si zaslouží," uvádí se v prohlášení.

23.5.2017 10:28 | Lidé pátrají po nezvěstných

Na sociálních sítích kolují telefonní čísla do hotelů v Manchesteru, kde se nacházejí především děti, které se během chaosu po výbuchu ztratily. Například v hotelu The Holiday Inn Express je momentálně asi 43 dětí bez rodičů.

23.5.2017 10:32 | Terorismus je důvodem pro spolupráci i po brexitu

Robert Fico odsoudil během jednání Evropského jaderného fóra v Praze noční útok v Manchesteru. Podle Fica je třeba vyslat poselství, že bezpečnost se stává absolutní prioritou Evropy. 

"Na místě číslo jedna nemůže být nezaměstnanost, klima, ale bezpečnost lidí, kteří žijí v evropském prostoru. To nás spojuje," uvedl slovenský premiér na adresu Británie. I to je podle něj jedním z důvodů pro další spolupráci s Británií po jejím odchodu z unie.

23.5.2017 10:35 | Shrnutí dosavadních událostí
23.5.2017 10:40 | Libra klesá

Britská libra na devizovém trhu po teroristickém útoku v Manchesteru oslabuje k euru, dolaru i jenu. Britský akciových trh však díky slabé libře, která pomáhá vývozcům, roste a hlavní index FTSE 100 je blízko rekordního maxima, uvedla agentura Reuters.

23.5.2017 10:48 | Svědectví Češky

"Jediné, co je zajímalo, bylo, zda máme vlastní vodu. Tašky skoro vůbec nekontrolovali, ani se do nich nepodívali. Nechali nás jít dovnitř bez jakéhokoli ohmatání, jestli u sebe něco nemáme," uvedla pro Český rozhlas Češka Nikola Trochtová, která v době exploze byla v koncertní hale.

23.5.2017 10:52 | V Belgii nainstalují bezpečnostní rámy

Bezpečnostní rámy budou od července nainstalovány na belgických nádražích v Bruselu, Antverpách a Lutychu (Liege), odkud jsou vypravovány mezinárodní vlaky. Uvedly to belgické dráhy SNCB.

Policii nové vybavení umožní u dálkových vlaků provádět namátkové kontroly cestujících a jejich zavazadel s pomocí rentgenu či detektorů kovu podobně, jako je tomu na letištích.

23.5.2017 11:02 | Policie posílí ochranu na veřejných akcích

Policie podle Chovance ještě preventivně posílí svou přítomnost v místech s větší koncentrací lidí, tedy i na kulturních a společenských akcích, ačkoli v současné době nemá informace o tom, že by útok v Manchesteru měl bezprostřední vliv na bezpečnost v České republice a že by Česku hrozilo bezprostřední nebezpečí.

"Vyšší ochrana měkkých cílů je naše priorita, a s pořadateli veřejných akcí proto pravidelně komunikujeme," uvedl Chovanec. Současně doplnil, že česká strana bude informace o vyšetřování útoku v Manchesteru průběžně vyhodnocovat a v případě potřeby se ihned sejde společná zpravodajská skupina nebo Bezpečnostní rada státu.

23.5.2017 11:15 | Nová úroveň terorismu

Výroba výbušniny není nic jednoduchého. Není proto vyloučené, že za útočníkem stojí širší logistická teroristická skupina," míní bezpečnostní analytik Bruno Bucherie.

Podle něj jsme dosáhli nové úrovně terorismu, kdy teroristé útočí na děti a mládež a chtějí tak především zasáhnout cit národa.

23.5.2017 11:37 | Prohlášení britské muslimské rady

Útočníci by měli čelit "spravedlnosti v tomto i příštím životě", uvedla ve svém prohlášení britská muslimská rada.

23.5.2017 11:47 | Budeme pečlivější, uvádí česká policie
23.5.2017 11:53 | Nejhorší útoky během posledních 30 let ve Velké Británii
 • 12. prosince 1988, Lockerbie (Skotsko) – bomba v letadle Pan Am, pachatel Libyjec Abdal Basat Midžrahí, 270 mrtvých
 • 15. srpna 1998, Omagh (Severní Irsko) – atentát ve městě, pachatel Pravá IRA, 29 mrtvých
 • 7. července 2005, Londýn – útoky v metru a autobuse, pachatel al-Káida, 52 mrtvých
 • 22. května 2017, Manchester – útok během koncertu, nejméně 22 mrtvých
23.5.2017 12:04 | Tiskový briefing britské premiérky

"Je to jeden z nejhorších útoků, jaký jsme v této zemi zažili," uvedla britská premiérka Theresa Mayová. Policie incident podle ní intenzivně vyšetřuje.

23.5.2017 12:06 | Mezi zabitými bylo mnoho dětí

"Kromě útočníka zahynulo 22 lidí a 59 bylo hospitalizováno v nemocnicích po celém Manchesteru," shrnula Mayová. "Víme, že mezi zabitými a zraněnými bylo hodně dětí," dodala. Uvedla také, že policie a bezpečnostní složky se snaží pochopit styl uvažování pachatelů a bránit se tak tomuto násilí.

23.5.2017 12:08 | Policie zná identitu útočníka

"Identita útočníka je již známa, nebude však zatím zveřejněna," uvedla Mayová na tiskové konferenci.

23.5.2017 12:09 | Mayová navštíví Manchester

Mayová mimo jiné poděkovala všem, kteří pomohli rodinám a blízkým obětí a zraněných. Premiérka dnes navštíví Manchester, kde bude držet tryznu spolu se starostou města a dalšími politiky.

Theresa May

23.5.2017 12:34 | Video: Lidé padali, holky brečely, říkají svědci o teroru v Manchesteru
23.5.2017 12:36 | V Manchesteru evakuovali nákupní centrum

Bylo evakuováno nákupní středisko Arndale v Manchesteru. Svědci slyšeli velkou ránu. Záběry na sociálních sítích ukazují prchající lidi.

23.5.2017 12:40 | Video: Záběry ze stadionu v Manchesteru krátce po výbuchu
23.5.2017 12:42 | Teroristický útok v Manchesteru má i své hrdiny

Paula Robinsonová odvedla do bezpečí desítky dětí. Dovedla je do nedalekého hotelu Holiday Inn. Vzápětí zveřejnila své telefonní číslo na sociálních sítích, aby jí rodiče dětí mohli zavolat.

23.5.2017 12:48 | Obchodní centrum se opět otevřelo

Podle BBC policie neuvedla důvod k evakuaci nákupního střediska Arndale, které se nachází v samotném centru Manchesteru. Jejich zpravodaji jedna svědkyně řekla, že slyšela střelbu. Objevují se také zprávy o údajném zatčení. Podle agentury Reuters se centrum v této chvíli opět otevírá.

23.5.2017 12:53 | Policie zatkla podezřelého

Podle listu Manchester Evening News byl dnes ráno na jihu Manchesteru v souvislosti se včerejším útokem zatčen 23letý muž.

23.5.2017 12:56 | V nákupním centru proběhlo také zatčení

V nákupním centru Arndale v Manchesteru, které bylo dočasně uzavřeno, byl podle listu Manchester Evening News zatčen také jeden muž. Jeho zadržení ale nijak nesouvisí s pondělním útokem na koncertě.

23.5.2017 13:19 | První zveřejněnou obětí je 18letá studentka

První obětí, jejíž identita byla zveřejněna, je teprve 18letá studentka Georgina Callanderová.

23.5.2017 13:26 | K útoku se vyjádřila také britská královna Alžběta II.

"Celý národ je šokován smrtí a zraněním tolika lidí, dospělých i dětí, kteří si včera v Manchesteru užívali koncert. Chtěla bych vyjádřit hluboký obdiv k tomu, jakým způsobem obyvatelé Manchesteru reagovali na tento barbarský čin: tak lidsky a se soucitem," uvedla královna.

23.5.2017 13:36 | Komentář: Teror v Manchesteru mířil i na děti. Těžká zkouška pro Británii, Evropu, Západ

Útok cílil i na děti, teroristé chtějí Británii zastrašit. Je však nepředstavitelné, že by nějaký britský politik navrhl, aby se Spojené království z bojů proti IS stáhlo. Přesně o to džihádisté usilují. A hodlají zasévat nenávist proti islámu, což se jim bohužel zhusta daří. Ani snad nemá smysl opakovat, že islám vraždění dětí nepovoluje. Komentář čtěte zde.

23.5.2017 13:40 | Útočníci proplouvají policii mezi prsty

V Británii už několik měsíců platí zvýšené riziko atentátu. Teroristé ale často útočí ještě před bezpečnostní kontrolou. Znovu se tak vrací věčný problém. Na každé akci, kde je velký počet lidí, musí kontroly někde začínat. Za určitým bodem nelze zajistit, aby nikdo nenesl výbušniny či zbraně. Ať už na sobě, nebo v batohu.

23.5.2017 13:52 | K útoku se přihlásil IS

K útoku na koncertě v Manchesteru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Učinila tak prostřednictvím své propagandistické agentury Amaq. Britská policie tvrzení zatím neokomentovala.

Islámský stát (IS) se však často přihlašuje k teroristickým útokům v Evropě – přestože někdy jsou útočníci pouze radikály, kteří s idejemi IS sympatizují, aniž by byli na organizaci napojeni. 

23.5.2017 13:57 | Kdo je Ariana Grande?

Jít na koncert americké hvězdičky Ariany Grande znamená pro dospívající totéž co pro malé děti setkání s Annou a Elsou z pohádky Ledové království. Arianu proslavila role v americkém teenagerském sitcomu Victorious (V jako Victoria), po níž se začala více věnovat zpěvu. Od roku 2012 vydala tři alba: Yours Truly, My Everything a Dangerous Woman. Je tak zřejmé, že terorista, jenž stojí za včerejším útokem na včerejším manchesterském koncertě, chtěl zaútočit hlavně na děti a mládež.

23.5.2017 14:06 | Zvýšená bezpečnostní opatření budou i v londýnské O2 Areně

Londýnská O2 Arena, kde se má odehrát následující koncert Ariany Grande, přijala podle svého vyjádření zvýšená bezpečností opatření.

23.5.2017 14:09 | Oběti útoku uctí i na filmovém festivalu v Cannes

Minutou ticha uctí oběti útoku v Manchesteru také filmaři a hosté filmového festivalu v Cannes, oznámili organizátoři akce.
Irský herec Colin Farrell, který má v soutěži v Cannes dva filmy, řekl, že útok na koncert, jehož se účastnili hlavně děti a teenageři, je "útokem na lidstvo, útokem na společnost a útokem na srdce, životy a mysl nevinných lidí".

23.5.2017 14:12 | Nejmladší oběť útoku chodila na základní školu

Nejmladší oběť teroristického útoku na koncertě v Manchesteru chodila na základní školu, informovala BBC.

23.5.2017 14:17 | Donald Trump vyjádřil Britům podporu i na svém Twitteru
23.5.2017 14:26 | Zátahy na jižním okraji Manchesteru

Ozbrojená policie a protiteroristické jednotky podnikají zátahy na jižním okraji Manchesteru.

23.5.2017 14:27 | Atentátník byl zřejmě britským občanem

Sebevražedný atentátník z Manchesteru byl zřejmě britským občanem, případně ve Spojeném království žil. Uvedl to zpravodajský portál BBC s tím, že tato informace prozatím nebyla úřady potvrzena.

23.5.2017 14:34 | List Manchester Evening News vybral už přes 188 tisíc liber pro pozůstalé
23.5.2017 14:37 | Trump si telefonoval s Mayovou

Americký prezident Donald Trump si telefonoval s britskou premiérkou Theresou Mayovou v souvislosti s útokem v Manchesteru. Trump a Mayová se shodli, že útok byl "obzvlášť nemravný a zkažený".

23.5.2017 14:43 | Zátah v domě údajného útočníka

Policie provedla zátah v domě, kde bydlel údajný útočník, informuje tamní list Manchester Evening News. K razii v oblasti Fallowfield na předměstí Manchesteru došlo už dopoledne v 10:30 SELČ.
"Bylo tady asi 20 ozbrojených policistů s kulomety. Dalších 20 uniformovaných policistů čekalo venku," vypověděl jeden z rezidentů.

23.5.2017 14:49 | Policejní razie na jižním okraji Manchesteru

Policejní razie na jižním předměstí Manchesteru

23.5.2017 14:54 | Zranění nadále zůstávají v nemocnicích

Desítky zraněných zůstávají nadále v nemocnicích, stav některých z nich je velice vážný, mezi nimi jsou také děti mladší 16 let.

23.5.2017 15:01 | Policie řízeně odpálila výbušninu

V oblasti Fallowfield na jihu Manchesteru policie řízeně odpálila výbušninu. Našla ji na adrese, která je spojovaná s útočníkem ze včerejšího koncertu. Uvedla to stanice Sky News.

23.5.2017 15:04 | Papež František označil teroristický útok za barbarský

Noční teroristický útok v Manchesteru odsoudil také papež František. Označil jej za barbarský a obzvláštní smutek vyslovil nad tím, že oběťmi je řada dětí a mladých lidí. Informovala o tom agentura AP.

23.5.2017 15:06 | Theresa Mayová dorazila do Manchesteru
23.5.2017 15:07 | Mezi pohřešovanými jsou i Poláci

Polské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mezi osobami, které se po útoku v Manchesteru pohřešují, jsou i polští občané.

Identifikace mrtvých a zraněných stále pokračuje, výčet národností není znám. České ministerstvo zahraničí ale nemá informace, že by mezi oběťmi byli Češi.

23.5.2017 15:09 | Falešné zprávy na sociálních sítích

Televize Al Jazeera upozorňuje na řadu falešných zpráv, které se po včerejším útoku v Manchesteru šíří na sociálních sítích.

23.5.2017 15:16 | 28 vlajek Evropské unie vlaje na půl žerdi
23.5.2017 15:21 | Nejmladší obětí útoku je osmiletá dívka

Nejmladší oběť teroristického útoku na koncertě v Manchesteru chodila na základní školu, informovala BBC. Podle listu The Telegraph jde o osmiletou Saffie Rose Roussosovou, která byla na koncertě s matkou a sestrou. Ty jsou obě ve vážném stavu v nemocnici.

23.5.2017 15:22 | K útoku se vyjádřil i Martin Schulz

"Naše společnost je silnější než vaše nenávist," vzkázal v odpoledním prohlášení teroristům šéf německých sociálních demokratů a jejich kandidát na post kancléře Martin Schulz. Teroristé podle něj neuspějí ve snaze narušovat otevřenou a tolerantní společnost.

23.5.2017 15:48 | Zvýšení bezpečnostních opatření ve Wembley

Kvůli aktuální situaci budou během sobotního finále FA Cupu mezi Chelsea a Arsenalem zvýšena bezpečnostní opatření na londýnském stadionu Wembley.

23.5.2017 15:50 | Špatná bezpečnost koncertu

Lidé, kteří byli v pondělí na koncertu Ariany Grande, mluví o špatné bezpečnosti. "Vůbec nekontrolovali tašky, neviděla jsem, že by někomu tašku zkontrolovali," řekla stanici Sky News Dawn Waddyová, která na koncert přišla s dcerou Holly.

23.5.2017 15:51 | Arndale znovu otevřeno

Obchodní centrum Arndale je po evakuaci již celé znovu otevřené.

23.5.2017 15:52 | Manchester Arena vyjádřila soustrast rodinám obětí útoku

Koncertní hala Manchester Arena, kde se konal včerejší koncert, vydala prohlášení, ve kterém vyjadřuje soustrast rodinám obětí teroristického útoku. "Pomáháme policii, jak nejlépe umíme," uvádí a vyzdvihuje pohotovost bezpečnostních složek.

23.5.2017 15:56 | Zapojení Islámského státu do pondělního útoku se dosud nepotvrdilo

Šéf amerických tajných služeb Dan Coats uvedl, že Spojené státy zatím nemají informace, které by potvrdily, že za útokem v Manchesteru stojí skutečně tzv. Islámský stát (IS).

Islámský stát se k teroristickým útokům v Evropě přihlašuje poměrně často, přestože někdy jsou útočníci pouze radikály, kteří s idejemi IS sympatizují, aniž by byli na organizaci napojeni.

23.5.2017 16:03 | Pietní vzpomínka na oběti útoku se uskuteční dnes večer

Pietní akce za oběti včerejšího teroristického útoku se bude konat dnes mezi šestou a sedmou hodinou místního času (17. – 18. hod. středoevropského času) na Albert Square před radnicí Manchesteru.

23.5.2017 16:07 | Členové skotského parlamentu uctili památku obětí

Minutu ticha za oběti útoku v Manchesteru drželi i členové skotského parlamentu.

23.5.2017 16:09 | Policejní vyšetřování dále probíhá

Podle britské premiérky Theresy Mayové nyní policie a zpravodajské služby zjišťují, zda za útokem v Manchesteru nestojí větší skupina.

23.5.2017 16:13 | Shrnutí nejdůležitějších informací ohledně teroristického útoku v Manchesteru
 • V pondělí po půl jedenácté hodině večer otřásl koncertní halou v Manchesteru výbuch.
 • V hale právě končil koncert zpěvačky Ariany Grande, na který přišlo mnoho posluchačů - především teenagerů a dětí s rodiči.
 • Nejméně 22 lidí je mrtvých a 59 zraněných. Nejmladší oběti bylo osm let.
 • Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin. Podle britské premiérky Theresy Mayové zná identitu útočníka.
 • Během atentátu zřejmě útočník zemřel. Policie ale zatím neví, zda jednal sám nebo byl členem nějaké organizace.
 • K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát. Americké tajné služby však jeho zapojení zatím nepotvrdily.
 • Zatím není jasné, zda mezi oběťmi byli i nějací Češi. Pohřešují se však dva Poláci.
 • Britská policie provedla několik razií poblíž adresy spojené s údajným útočníkem. Několik lidí také zatkla a provedla jeden kontrolovaný výbuch.
23.5.2017 16:19 | Londýn chystá na léto nová bezpečnostní opatření

Britská metropole Londýn chystá v souvislosti s teroristickou hrozbou bezpečnostní opatření při konání následujících letních událostí.
Policie bude hlídkovat na všech klíčových místech v Londýně. Zvláštní navýšení jednotek je plánováno pro fotbalový stadion ve Wembley a rugbyový stadion Twickenham.

23.5.2017 16:39 | Útok pozastavil kampaň před nadcházejícími volbami

V důsledku teroristického útoku se dnes britské politické strany dohodly, že pozastaví kampaň před parlamentními volbami, které se konají 8. června. Není to úplně neobvyklá situace, předvolební kampaň už byla v historii pozastavena několikrát.

V loňském roce byla po vraždě labouristické poslankyně Jo Coxové pozastavena kampaň před referendem o setrvání v Evropské unii.

V roce 2005 politické strany pozastavily kampaň po smrti papeže Jana Pavla II.

A v roce 1997, když zemřela princezna Diana, byla zase pozastavena kampaň před skotským referendem, ve kterém si obyvatelé odhlasovali vznik samostatného skotského parlamentu.

23.5.2017 16:41 | Výbuch zranil až 120 lidí

Teroristický útok v Manchesteru si vyžádal celkem 120 zraněných. S odkazem na záchranné služby to uvedl list Manchester Evening News.

Celkový počet lidí, kteří utrpěli nějaké zranění, se stále aktualizuje. V nemocnicích je hospitalizováno 59 lidí. Mnoho z nich - včetně dětí - bojují s vážnými zraněními.

23.5.2017 17:01 | Identita další oběti potvrzena

Policie potvrdila identitu třetí oběti. Byl jí 26letý John Atkinson z města Radcliffe, které leží na sever od Manchesteru.

23.5.2017 17:10 | Televize CBS informuje o pachateli

Americká televizní stanice CBS tvrdí, že pachatelem teroristického útoku v Manchesteru je 23letý Salman Abedi, který byl údajně britským úřadům znám již před útokem. Zpráva je to nicméně nepotvrzená.

Britská policie od rána apelovala na obyvatele, aby v rámci plynulého policejního vyšetřování nesdíleli žádné spekulace o útočníkovi.

23.5.2017 17:16 | Lidé projevují solidaritu, postiženým rodinám nosí krabice s jídlem

Royal Children's Hospital v Manchesteru ošetřuje také 12 dětí zraněných po včerejším útoku. Na Twitteru děkuje lidem a firmám, kteří poslali krabice s jídlem pro postižené rodiny. Děti v nich najdou i chipsy a popcorn.

23.5.2017 17:37 | Policie děkuje všem, kteří pomohli

Policie děkuje všem, kteří k sobě vzali několik dětí po včerejším výbuchu - včetně hotelů blízkých hale Manchester Arena. Podle policistů už v hotelích nejsou žádné osamělé děti bez rodiny.

23.5.2017 17:48 | Ariana Grande odložila své další koncerty

Zpěvačka Ariana Grande, po jejímž vystoupení došlo v Manchesteru k útoku, odložila ostatní koncerty v rámci svého turné. Uvedl to server CNN.

23.5.2017 18:03 | 360 tisíc liber pro pozůstalé

List Manchester Evening News vybral už přes 360 tisíc liber pro pozůstalé, píše BBC.

23.5.2017 18:04 | O totožnosti útočníka píše také agentura AP

Informaci o tom, že útočníkem byl 23 Salman Abedi kromě CBS následně přinesla také agentura AP s odvoláním na americké úřední zdroje.

Již dříve informoval na Twitteru zpravodaj BBC, že pachatel byl Brit nebo původem z Británie. Upozornil ale, že úřady to ještě oficiálně nepotvrdily.

Podle dvou nejmenovaných amerických zdrojů, které cituje agentura Reuters, Abedi do Manchesteru přicestoval vlakem z Londýna.

23.5.2017 18:17 | Své koncerty odložila i skupina Take That

Skupina Take That, která měla tento týden třikrát vystoupit v zasažené hale v Manchesteru, odložila koncerty na neurčito.

23.5.2017 18:18 | Britská premiérka Mayová podepsala kondolenční knihu
23.5.2017 18:40 | Policie potvrdila totožnost útočníka

Policie potvrdila, že útočníkem v Manchesteru byl 22letý Salman Abedi. S odkazem na policejního šéfkonstábla to uvedl server The Guardian.

23.5.2017 18:44 | Shrnutí nejdůležitějších informací okolo útoku v Manchesteru:
 • V pondělí po půl jedenácté hodině večer otřásl koncertní halou v Manchesteru výbuch.
 • V hale právě končil koncert zpěvačky Ariany Grande, na který přišlo mnoho posluchačů - především teenagerů a dětí s rodiči.
 • Nejméně 22 lidí je mrtvých a 59 zraněných. Nejmladší oběti bylo osm let.
 • Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin.
 • Policie potvrdila, že útočníkem v Manchesteru byl 22letý Salman Abedi. Nejspíš pocházel přímo z Manchesteru.
 • Během atentátu zřejmě sám útočník zemřel. Policie ale zatím neuvedla, zda jednal sám nebo byl členem nějaké organizace.
 • K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát. Americké tajné služby však jeho zapojení zatím nepotvrdily.
 • Zatím není jasné, zda mezi oběťmi byli i nějací Češi. Pohřešují se však dva Poláci.
 • Britská policie provedla několik razií poblíž adresy spojené s údajným útočníkem. Několik lidí také zatkla a provedla jeden kontrolovaný výbuch.
23.5.2017 18:46 | Podle volebního seznamu bydlel Abedi ve čtvrti Fallowfield

Jméno Salman Abedi se už v médiích objevilo, ale věk byl udán jako 23 let. Dále se spekuluje o tom, že pachatel měl britské občanství nebo se přinejmenším v Británii narodil.

Podle agentury AP úřední záznamy ukazují, že Abedi byl přihlášen k pobytu v manchesterském domě, ve kterém provedlo dnes policejní komando zásah. Podle místního volebního seznamu Abedi bydlel ve čtvrti Fallowfield na jihu města, kde policie provedla kontrolovanou explozi.

23.5.2017 18:59 | Vigilie za oběti manchesterského útoku
23.5.2017 19:16 | Manchesterský policejní šéf potvrdil identitu útočníka

"Mohu potvrdit, že mužem podezřelým z včerejšího večerního krutého útoku, je 22letý Salman Abedi. Nicméně dosud nebyl formálně identifikován," uvedl dnes v podvečer manchesterský policejní šéf Ian Hopkins.

23.5.2017 19:46 | Na pietní akci lidé drželi minutu ticha za oběti

Na náměstí svatého Alberta v Manchesteru se dnes večer k pietní akci za oběti pondělního teroristického útoku shromáždily tisíce lidí.

Lidé přišli s květinami a někteří přinesli narychlo vytištěná hesla se srdcem hlásající: "Miluji MCR (Manchester)". Početná je přítomnost policejních sil a novinářů.

Zhruba 20 minut po 18:00 místního času drželi přítomní minutu ticha za oběti.

23.5.2017 19:47 | Oběti útoku si navždy zapamatujeme, říká manchesterský starosta Newman

Manchesterský starosta Eddy Newman předtím řekl, že obyvatelé města si navždy oběti atentátu zapamatují a budou čelit teroristům spoluprací na budování soudržné a přitom rozmanité společnosti. "Nás je mnoho, jich je málo," zdůraznil Newman.

23.5.2017 19:49 | Češi můžou kondolovat na britském velvyslanectví

Češi budou moci kondolovat blízkým obětí nočního útoku v Manchesteru od středy na britském velvyslanectví v Praze. Britská velvyslankyně Jan Thompsonová zároveň poděkovala Česku za podporu.

23.5.2017 19:56 | List Manchester Evening News vybral už přes půl milionu liber pro pozůstalé
23.5.2017 20:13 | Vigilie za oběti útoku se na náměstí sv. Alberta účastní tisíce lidí

Vigílie po útoku v Manchesteru

23.5.2017 20:39 | Policie má video zachycující útočníka

Policie má zřejmě k dispozici video záznam zachycující útočníka před manchesterskou arénou. Podle informací serveru The Guardian ukazuje, že šlo o sebevražedný útok a že pachatel měl výbušné zařízení nejspíš schované v batohu. Pravděpodobně se jednalo o podomácku vyrobenou bombu.

Útočník měl u sebe údajně i průkaz totožnosti. Muž, o kterém hovoří policie - tedy Salman Abedi - se podle serveru narodil libyjským rodičům, kteří do Velké Británie uprchli před režimem Muammara Kaddáfího.

23.5.2017 21:00 | Eiffelova věž i římské Koloseum v noci zhasnou

Některé evropské metropole zhasnou dnes o půlnoci světla ozařující jejich nejznámější památky, aby tak uctily 22 obětí pondělního teroristického útoku v britském Manchesteru. Ve tmě se například ocitne pařížská Eiffelova věž nebo římské Koloseum.

23.5.2017 21:22 | Policie objíždí manchesterské mešity, aby se ujistila, že se nestanou terčem útoků
23.5.2017 21:49 | Berlín se k evropským metropolím nepřipojí

Berlín tentokrát nebude mezi evropskými metropolemi, kteréo půlnoci zhasnou světla na významných stavbách nebo je naopak na znamení solidarity nechají ozářit v národních barvách země, kterou zasáhl teroristický útok.

Ohledně těchto pietních aktů se už také na internetu vyrojily uštěpačné poznámky, že při množícím se počtu teroristických činů volí metropole úsporné varianty solidarity, tedy zhasnutí světel, oproti pracnějšímu výběru národních barev.

23.5.2017 21:50 | Atentát měl jen malý přímý dopad na akcie

Britská libra po teroristickém útoku zpočátku oslabovala k euru, dolaru i jenu, nakonec však její ztráty nebyly výrazné. Podle analytiků měl atentát v Manchesteru také jen malý přímý dopad na akcie.

23.5.2017 22:55 | Mayová: Za útokem může být širší síť lidí

Britská premiérka Theresa Mayová večer řekla, že nelze ignorovat, že širší skupina lidí může být napojena na útok v Manchesteru.

Velká Británie zvýší stupeň ohrožení terorismem, protože hrozba dalšího útoku je bezprostřední. Premiérka zároveň řekla, že s ochranou veřejných akcí pomůže armáda. 

23.5.2017 23:10 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři,

dnešní on-line reportáž končí. Dění okolo vyšetřování útoku v Manchesteru budeme sledovat i v následujících dnech. 

Redakce HN.