V Británii panuje po pondělním teroristickém útoku nejvyšší možný stupeň ohrožení terorismem. Na ulicích bude hlídkovat 3800 vojáků.

K útoku po koncertě popové zpěvačky Ariany Grande, který si vyžádal 22 obětí na životě a desítky zraněných, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Za sebevražedným atentátem stojí podle všeho 22letý Brit libyjského původu Salman Abedi. Jeho rodiče z Libye utekli před režimem Muammara Kaddáfího.

Podle agentury AP otec muže, který byl britskými úřady označen za vysoce pravděpodobného pachatele útoku, tvrdí, že jeho syn Salman Abedi je nevinný. Bývalý libyjský bezpečnostní zdroj ale agentuře řekl, že otec Ramadan Abedi byl údajně členem salafistické povstalecké skupiny v Libyi, která se opírala o teroristickou síť al-Káida.

Abedi údajně Libyi nedávno navštívil. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb veřejnosti řekl, že útočník byl zřejmě před činem v Sýrii.

 

 

Policie zatkla další podezřelé

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová ve středu řekla, že není pravděpodobné, že by útočník naplánoval atentát zcela sám. 

Policie je přesvědčena o tom, že za pondělní teroristický útok v Manchesteru je odpovědná celá skupina lidí. Nyní usilovně pátrá po osobě, která použitou bombu sestavila, a také po Abediho dalších komplicích. Informoval o tom šéf manchesterské policie Ian Hopkins. "Je naprosto jasné, že jde o síť," řekl v přímém přenosu.

Jednoho 23letého muže už policie zadržela v jižní části Manchesteru v úterý. Podle místního listu Manchester Evening News byl zatčen v ulici Aston Avenue. Policisté později také zadrželi čtyři další muže. Poslední z nich byl dopaden ve středu v podvečer a byl u něho zajištěn podezřelý balíček. Jako poslední skončila ve vazbě blíže neupřesněná žena. Informoval o tom portál BBC s tím, že policie ji dopadla při razii v bytovém domě na severu Manchesteru.

Útok zasáhl hlavně mladé

Podle záchranářů bylo mezi šesti desítkami zraněnými, kteří museli být odvezeni do nemocnice, asi dvanáct dětí mladších šestnácti let. Dalších šest desítek lidí ošetřili záchranáři na místě tragédie, uvedl místní list Manchester Evening News.

Dvacet zraněných zůstává od pondělí v kritickém stavu. Někteří pacienti podle šéfa manchesterských zdravotníků zřejmě přijdou o ruce a nohy. Celkem nyní zdravotníci pečují o 64 osob.

Tělo pravděpodobného pachatele zatím podle zpravodajského serveru BBC ještě oficiálně identifikované nebylo.

Identita pachatele měla zůstat utajená

Abediho totožnost zveřejnily jako první americké televizní stanice CBS News a NBC, ještě před nimi však televize ABC s odkazem na předního činitele bezpečnostních složek uvedla, že šlo o sebevražedný útok.

To vrhá podle kritiků další stín na důvěryhodnost amerických bezpečnostních úřadů.

Zjevně rozladěna byla informacemi pocházejícími od amerických kolegů britská ministryně vnitra Amber Ruddová.

"Britská policie dala jasně najevo, že chce mít pod kontrolou zveřejňování informací, kvůli zabezpečení průběhu operace, kvůli momentu překvapení, takže je iritující, pokud něco unikne z jiných zdrojů," řekla v rozhovoru s televizí BBC.

"Mohu říci, že jim je situace zcela jasná a vědí, že by se to nemělo opakovat," dodala na adresu Američanů.

Speciální opatření jsou znát

Některá místa v Manchesteru byla i ve středu zavřena. Jde například o ulice nedaleko železniční stanice  Victoria Station. Ta se nachází poblíž místa atentátu.

V reakci na útok britský parlament ve středu informoval, že ruší turistické prohlídky ve svém sídle. Britská premiérka Theresa Mayová již v úterý oznámila, že po celé zemi bude platit kritický, tedy nejvyšší stupeň ohrožení terorismem. Ministryně vnitra Amber Ruddová dnes upřesnila, že bude platit pouze dočasně a to po dobu "aktivního" vyšetřování teroristického útoku v multifunkční hale v Manchesteru.

Důležitá místa v Londýně střeží od středy policisté i vojáci. Přísnější bezpečnostní opatření panují v okolí vládních budov, Buckinghamského či Westminsterského paláce - sídla britského parlamentu.

Zpěvačka Ariana Grande, na jejímž koncertě se útok odehrál, se vrátila do Spojených států. Zda bude pokračovat ve svém turné, zatím není jasné.