Dohady, proč je dlouhodobě neudržitelné, aby jeden člen NATO vynakládal na společnou obranu více než několik ostatních dohromady, se vedou už nějaký čas. Nový byl nečekaně ostrý tón, který zvolil Donald Trump už loni ještě jako prezidentský kandidát. I když později přetočil svůj výrok o alianci jako "přežilé" organizaci, na nynější summit aliance do Bruselu dorazil v podstatě se stejným vzkazem.

Vymezit si vyjednávací pozici bývá v podobných situacích obvyklé, a když jsou ve hře tak zásadní věci, jako je společná obrana a kdo a kolik na ni přispívá, je to i užitečné. Všeobecná shoda, že každý člen NATO by měl na obranu vydávat přibližně dvě procenta hrubého národního produktu, existuje už od roku 2014. Z evropských členů aliance tento dobrovolný závazek ale splňují pouze čtyři. Proto je na světě další závazek, jak všichni splní závazek již jednou přijatý.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru