Ozbrojení policisté budou o víkendu střežit stovky akcí po celé Británii. Posílení bezpečnostních opatření následuje po pondělním bombovém útoku v Manchesteru, uvedla stanice BBC na svém webu. V souvislosti s útokem, který si vyžádal 22 obětí, policie podle BBC vyslýchá 11 lidí. Naposledy, v sobotu časně ráno, totiž zadržela dva muže ve věku 20 a 22 let poté, co si policisté řízenou explozí uvolnili vstup do domu v Cheetham Hill v Manchesteru. Prohledali také další dvě budovy ve městě.

O několik hodin později policie evakuovala část čtvrti Moss Side na jihu Manchesteru, kde se na místo dostavil tým pyrotechniků. Sama policie uvedla, že evakuace souvisí s prohledáváním budovy ve čtvrti.

Premiérka Theresa Mayová nicméně po svém návratu ze summitu G7 do své pracovny v Downing Street ohlásila, že policejní aktivity umožnily snížit stupeň teroristického ohrožení, a to z nejvyššího "kritického" stupně, představujícího bezprostřední nebezpečí, na předchozí "závažný", který považuje hrozbu útoku za velmi pravděpodobnou. Ozbrojené vojenské hlídky se podle premiérky mají z ulic stáhnout po pondělní půlnoci.

Úroveň teroristického nebezpečí byla zvýšena na nejvyšší stupeň po pondělním atentátu.

Kvůli teroristickému útoku v Manchesteru už britská policie zadržela celkem 13 lidí, dva z nich mezitím ale bez obvinění propustila. Ačkoli ohrožení terorismem zůstává na vysokém stupni, vláda nemá informace, že by některé z akcí o nadcházejícím víkendu hrozil atentát.

Policejní představitelé podle BBC vybízejí lidi k účasti, ale aby nepolevovali v ostražitosti. Bezpečnostní opatření se posilují například v souvislosti s finále fotbalového poháru ve Wembley v Londýně, na stadionu Hampden Park v Glasgow a kvůli silničnímu běhu Great Manchester Run.

Komisař Mark Rowley, který patří k policejním velitelům pověřeným bojem proti terorismu, v pátek uvedl, že nastal obrovský pokrok ve vyšetřování sítě podezřelých, stojících za sebevražedným útokem. Vybídl také veřejnost, aby si užila víkendu.

Policie podle něj přezkoumala bezpečnost více než 1300 víkendových akcí po celé zemi a lidé si mají být jisti, že udělala vše pro to, aby je ochránila. Nasazeno má být mnohem více strážců zákona, ať už neozbrojených, či ozbrojených.

Asi tisícovku ozbrojených policistů uvolnilo od plnění jiných povinností rozhodnutí nasadit armádu k ochraně klíčových míst včetně Buckinghamského paláce a parlamentu.

Související