Severní Korea vystřelila v pondělí ráno místního času ze svého východního pobřeží balistickou raketu krátkého doletu. Uvedla to jihokorejská armáda. Jednalo se o třetí raketový test během uplynulých tří týdnů, upozornila agentura Reuters.

Střela podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap pravděpodobně spadla do japonské výlučné hospodářské zóny. Podle armády raketa dolétla asi 450 kilometrů a dopadla do moře.

Americký prezident Donald Trump v reakci na další severokorejský raketový test na svém twitterovém účtu napsal, že KLDR prokázala neúctu vůči svému hlavnímu spojenci Číně. "Severní Korea projevila velkou neúctu vůči svému sousedovi, Číně, když odpálila další balistickou střelu... ale Čína se velmi snaží!" napsal Trump.

Čína zdůraznila, že rezoluce Rady bezpečnosti OSN mají "jasná pravidla" pro severokorejské raketové aktivity a vyzvala Pchjongjang, aby se jim neprotivil. "Situace na Korejském poloostrově je složitá a citlivá. Všechny zúčastněné strany by měly zachovat klid a zdrženlivost a přispět tím k uvolnění situace tak brzy, jak bude možné. Pak by se tato otázka měla vrátit ke správnému způsobu řešení prostřednictvím dialogu," uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo zahraničí.

Americké tichomořské velení sdělilo, že raketa byla vypálena z blízkosti severokorejského přístavu Wonsan a ve vzduchu byla šest minut, než dopadla do moře. Raketa nepředstavovala ohrožení pro Spojené státy, dodalo velení.

Jihokorejští představitelé uvedli, že se pravděpodobně jednalo o balistickou střelu typu Scud. Jak uvedla agentura Reuters, KLDR má velkou zásobu střel krátkého doletu, které byly původně vyvinuty Sovětským svazem.

Verze raket Scud mohou mít podle agentury Reuters dolet až 1000 kilometrů. Podle expertů je možné, že KLDR odpaly, jako byl ten pondělní, testují nové schopnosti raket, jež by přispěly k vývoji mezikontinentální balistické střely s jadernou hlavicí schopné doletět na pevninské území Spojených států. "Mohl to být například test jiného typu motoru," prohlásil vojenský expert na univerzitě v jihokorejské metropoli Soulu Kim Tong-jup.

Podle jiných odborníků se Severní Korea těmito odpaly snaží ukázat, že je schopna zasáhnout americké a jihokorejské vojáky působící v regionu, napsala agentura AP.

Japonsko se proti testu rakety KLDR ohradilo. Tyto testy jsou velmi problematické kvůli bezpečnosti lodí a letecké přepravy a je jasné, že porušují rezoluci Rady bezpečnosti OSN, uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

Vláda nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina uvedla, že opakované testy Pchjongjangu maří naděje na mír na Korejském poloostrově. Prezident Mun údajně kvůli testu vyzval k nové schůzce Rady bezpečnosti OSN.

Rusko, které je stálým členem RB OSN s právem veta, nejnovější severokorejskou zbrojní zkoušku odsoudilo. Zároveň ale vyzvalo světové společenství k umírněnosti.

Balistickou raketu KLDR naposledy testovala 21. května. Test označila za úspěšný s tím, že cílem bylo ověřit schopnost střely nést velkou jadernou hlavici. V neděli pak uvedla, že provedla test nového systému protivzdušné obrany. Na zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un.