O komunistickou Kubu se po uvolnění vztahů s USA začínají čím dál silněji zajímat internetové firmy. Některé už na chudý ostrov, kde žije jedenáct milionů lidí, začínají i vstupovat. Internetový gigant Google tady před měsícem jako první zahraniční společnost spustil vlastní servery, na které se přímo ukládají data. Předtím vedl internet na Kubu podmořským kabelem z Venezuely.

On-line připojení je tak na ostrově mnohem rychlejší. Na internetu už proto mohou Kubánci sledovat například videa z YouTube nebo filmy a seriály služby Netflix, přestože jsou pro většinu z nich stále těžko finančně dostupné.

Zahraniční turisté zase mohou díky rychlejšímu internetu na Kubě snadněji najít ubytování skrze službu Airbnb.

Bude to složitější, ale půjde to

Společnosti, které na Kubě sázejí na on-line start-upy, mluví o slibné, i když vzdálenější budoucnosti.

"Jsme něco jako Amazon pro Kubu," tvrdí Bernardo Romero González, který na ostrově rozběhl internetový obchod Cubazon. Ten nabízí zboží pocházející z Kuby, jako jsou například mýdla, dorty nebo květiny. Obchod spoléhá i na Kubánce, kteří na ostrově nežijí, ale pořád hrají důležitou roli v kubánské ekonomice, protože na ostrov posílají peníze.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.