Čína bude ctít pařížskou dohodu o ochraně klimatu z roku 2015. Oznámila to na čtvrteční tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Svět očekává rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který má ve čtvrtek večer sdělit, zda Spojené státy od dohody odstoupí, či nikoli.

Evropa tlačí na Trumpa, aby nezabil dohodu o klimatu. Obhajuje ji i jeho dcera Ivanka

Čína a USA jsou největší znečišťovatelé ovzduší na světě. Obě země dohodu ratifikovaly loni. Podle agentury Reuters hájí dohodu i Rusko, nicméně jeho představitelé oznámili, že případné odstoupení USA od dohody ji učiní méně efektivní.

"Klimatické změny jsou světový problém, který nemůže žádná země ignorovat," prohlásila ve čtvrtek mluvčí čínské diplomacie. Slíbila zároveň, že Čína bude spolupracovat s Evropskou unií na podpoře dohody, i když od ní Spojené státy odstoupí.

Trump své rozhodnutí o dohodě, kterou zpochybňuje od své loňské volební kampaně, hodlá zveřejnit ve 21:00 SELČ. V amerických médiích převažuje názor, že šéf Bílého domu je rozhodnut od dohody odstoupit. Jeho tým prý teď zvažuje jen to, jakým způsobem dohodu ukončit.

Pařížský dokument o globálním snižování emisí skleníkových plynů loni v září schválila administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, čímž byl ratifikační proces v USA formálně ukončen. Protože ale o dohodě nehlasoval Senát, není pro Spojené státy právně závazná.

Zpravodajský server BBC News uvedl, že Evropská unie plánuje zveřejnit v pátek společné prohlášení s Čínou, které vyjádří pařížské dohodě podporu.

Související