S dědictvím po lidech, kteří nemají dědice, a tak po nich dědí stát, má sice hodnotu miliard korun, ale státu prý přináší jen starosti. Alespoň to říká Radek Ležatka z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. A často jsou to až kuriozity, o které se stát musí postarat.

Jaká byla nejdražší věc, kterou stát zdědil?

Platí, že velká většina věcí je bezcenná a mnohdy i hygienicky závadná. Nicméně existují i případy hodnotných odúmrtí. V loňském roce státu například připadla pozůstalost, jejíž celková hodnota přesahuje 18 milionů korun. Majetek zahrnuje zejména osmnáct pozemků a dvě stavby nacházející se v katastrálním území Horní Heršpice, Jaroměřice nad Rokytnou, Karlov a Dubňany. V Praze Dejvicích jsme prodali byt z odúmrti za sedm milionů korun. V Říčanech úřadu připadl dům s pozemkem, který byl prodán za částku přesahující šest milionů korun. Státu v minulosti připadla také například fara z 18. století.

Dědíte i cenné sbírky?

Například brněnské pracoviště loni předalo Moravské galerii v Brně celkem 56 obrazů a litografií v celkové hodnotě 10 088 700 korun. Po manželích z Jablonce nad Nisou pak státu připadla unikátní sbírka oceněná na 29 milionů korun. Obsahovala mimo jiné i 3511 starých tisků či několik desítek tisíc knih, mezi nimiž byly i vzácné rukopisy.

A co tedy byla ta nejdražší věc?

Zřejmě největší dědické řízení, co do výše jeho ocenění bylo podle dostupných informací v roce 2005, kdy byl majetek po zemřelé osobě oceněn na více než 35 miliónů korun. Úřadu připadly mimo jiné cenné papíry v hodnotě přes 11 miliónů korun a zůstatky na celkem deseti vkladových účtech v hodnotě více než 8 miliónů korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.