Americký ministr obrany James Mattis v sobotu oznámil, že Spojené státy přijmou další kroky, které je mají chránit před hrozbou ze strany Severní Koreje. Podle něho KLDR zrychlila tempo ve výrobě jaderných zbraní. Mattis se tak vyjádřil po páteční rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která rozšířila mezinárodní sankce proti Pchjongjangu kvůli jeho pokračujícím raketovým zkouškám.

Podle Mattise je KLDR hrozbou pro všechny. "Je proto nezbytně nutné, aby všichni přispěli svým dílem k podpoře našeho společného cíle k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova," citovala ministra agentura AFP. Mattis dodal, že je povzbuzen úsilím Číny o dosažení tohoto cíle.

Ministr, který se zúčastnil bezpečnostní konference v Singapuru, zároveň ale kritizoval Peking za jeho regionální územní nároky a obvinil jej z toho, že svými sousedy opovrhuje. Dodal, že USA jsou proti "militarizaci umělých ostrovů" v Jihočínském moři a "posilování nadměrných nároků", které neschvaluje mezinárodní právo.

Mattis řekl, že prioritou USA v oblasti je udržování budování vztahů se spojenci, které ale vyzval k tomu, aby sami dostatečně přispívali na svou bezpečnost. Washington kritizuje podobně jako většinu zemí NATO i například Japonsko, že má nižší výdaje na obranu, než je pro zemi takového významu obvyklé.

Rada bezpečnosti OSN v pátek rozšířila sankce proti Severní Koreji za její opakované zkoušky raket. Jde o první rezoluci, kterou vypracovaly společně Spojené státy a Čína, která platí za spojence KLDR, od nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu, uvedla agentura Reuters.

Rada bezpečnosti přijala vůči KLDR sankce poprvé v roce 2006 a od té doby je opakovaně zpřísnila v reakci na pět severokorejských jaderných testů a množství raketových zkoušek.

Sankce v zásadě rozšiřují seznam společností a jednotlivců z KLDR, kterým jsou zmrazována zahraniční aktiva a je omezována možnost cestovat. Nyní šlo o čtyři společnosti a 14 osob.