Třetím londýnským atentátníkem byl Ital marockého původu Youssef Zaghba. Informaci italského listu Corriere della Sera v úterý potvrdila britská policie. Zaghba podle ní nebyl v hledáčku policie, ani tajných služeb.

Italský list už dříve informoval, že Zaghba se narodil marockému otci a italské matce v roce 1995 v marockém Fezu. Loni mu údajně italská policie zabránila v odletu z Boloně do Turecka, odkud se chtěl dostat do Sýrie.

Britská policie rovněž oznámila, že v souvislosti s vyšetřováním útoku v Londýně zadržela ve čtvrti Barking 27letého muže.

V pondělí britská policie zveřejnila totožnost dvou pachatelů útoku v Londýně. Jeden z nich, 27letý Khuram Shazad Butt, britský občan, který se narodil v Pákistánu, byl v minulosti v hledáčku tajných služeb. Podle agentury AP se dokonce loni objevil v dokumentu britské stanice Channel 4 s názvem The Jihadis Next Door (Džihádisté od vedle). Byl v něm zachycen spolu s dalšími muži, kteří rozvinuli v parku vlajku organizace Islámský stát (IS).

Policie v úterý kvůli údajnému nedostatečnému sledování Butta čelila kritice. Šéf britské protiteroristické jednotky Mark Rowley ale uvedl, že policisté Butta po incidentu s vlajkou prověřili, nenašli však nic, co by nasvědčovalo tomu, že plánuje teroristický útok. Podle listu The Times byl Butt v kontaktu s jedním z pachatelů atentátů v londýnské městské hromadné dopravě z roku 2005. Navzdory tomu loni několik měsíců pracoval v londýnském metru.

Pákistánská policie v úterý provedla razii v restauraci ve městě Džhelum, která patří Buttovu strýci. Podle místního tisku šlo o "preventivní opatření".

Druhý známý útočník, občan Maroka a Libye Rašíd Radván (v anglickém přepisu Rachid Redouane), britským úřadům dříve znám nebyl. Totožnost třetího pachatele policie zatím nezveřejnila. Ani on prý ale nebyl tajným službám dříve znám. 

Deset lidí zatčených v neděli v rámci vyšetřování teroristického útoku v Londýně bylo propuštěno bez obvinění. Oznámila to britská policie. To znamená, že všech 12 osob zatčených těsně po incidentu bylo propuštěno, policie zatkla v úterý dalšího 27letého muže v londýnské čtvrti Barking. Policie rovněž propustila muže zatčeného v souvislosti se sebevražedným bombovým útokem v Manchesteru, napsala agentura Reuters. 

Britská policie v noci na úterý v souvislosti s útokem prohledala další byt. Během razie ve východní čtvrti Ilford ale nikoho nezadržela.

Při teroristickém útoku v centru Londýna v sobotu v noci zemřelo sedm osob a desítky dalších byly zraněny. Atentát se odehrál na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Trojice útočníků na mostě najela vysokou rychlostí dodávkou do lidí na chodníku a v nedaleké čtvrti pak zaútočila na lidi noži. Policie atentátníky krátce po ohlášení incidentu zastřelila.

Při útoku v Manchesteru na koncertě americké zpěvačky Ariany Grandeové 22. května zahynulo 22 osob a desítky byly zraněny. Policie v úterý propustila bez obvinění 23letého muže zadrženého den po útoku. Celkem policie v souvislosti s vyšetřováním zadržela 18 osob, osm jich již propustila bez obvinění.

Související