Turecká policie zadržela šéfa místní pobočky mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Tanera Kiliçe podezírá Ankara z napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož turecké vedení označuje za inspirátora loňského neúspěšného převratu. Na svém webu to oznámila AI, která vývoj v Turecku kritizuje.

Kiliç byl zadržen v úterý v pobřežní provincii Izmir spolu s dalšími 22 právníky, uvedla AI. Podle ní úřady prohledaly Kiliçův dům i kancelář. Jeho zatčení se ale nezdá být namířené proti AI, domnívá se organizace, jejíž generální tajemník Salil Shetty nicméně zákrok odsoudil a vyzval k okamžitému propuštění svého kolegy.

Turecké úřady nebyly hned dostupné pro komentář, napsala agentura Reuters. Agentura DPA s odvoláním na turecký tisk informovala, že zadrženým je vyčítáno používání aplikace pro posílání zpráv, která je podle turecké vlády oblíbená mezi přívrženci Gülena.

AI na konci května znovu zpochybnila reakci režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na nezdařený loňský červencový pokus o puč. Organizace v prohlášení kritizovala turecké vedení za propouštění desetitisíců Turků za údajnou podporu převratu. O práci podle AI přišlo na základě prezidentského dekretu o výjimečném stavu přes 100 000 lidí, což organizace označila za porušení práva na svobodu slova a sdružování.

Erdoganův někdejší blízký spojenec Gülen patří ke kritikům tureckého prezidenta, ale podíl na převratu popírá a naznačuje, že za ním mohl stát samotný Erdogan. Gülen žije léta v exilu v USA a Ankara žádá Washington o jeho vydání.

Erdoganův režim viní Gülena z pokusu o svržení vlády v Ankaře dlouhodobě. Loni v lednu s ním a sedmdesátkou dalších osob začal v Turecku soudní proces kvůli pokusu svrhnout vládu již v prosinci 2013 prostřednictvím korupčního skandálu. Ten zasáhl nejvyšší patra politiky a mimo jiné se týkal Erdoganova syna Bilala.