Sedm až osm ozbrojenců, včetně sebevražedných atentátníků, ve středu zaútočilo na dvou místech v Teheránu: v budově parlamentu, který zrovna zasedal, a v asi 20 kilometrů vzdáleném mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního na jihu íránské metropole. Podle íránské státní televize IRIB zabili atentátníci nejméně 12 lidí a 42 dalších osob zranili. K atentátům na vysoce symbolická místa, které podle agentury AP nemají v zemi obdoby, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Útok odsoudily Rusko, Francie, EU i české ministerstvo zahraničí.

Nejprve byla ráno ohlášena střelba z budovy parlamentu. Polostátní tisková agentura Tasním citovala náměstka ministerstva vnitra, podle něhož ozbrojenci převlečení za ženy vešli do budovy hlavním vchodem a začali střílet. Jeden z nich se podle něj v parlamentu odpálil. "Byl jsem zrovna uvnitř, když se to stalo. Všichni byli v šoku a zděšení. Viděl jsem dva muže, jak střílejí všemi směry," řekl agentuře Reuters jeden novinář, který nechtěl být jmenován.

Islámský stát mezitím zveřejnil záběry, které údajně ukazovaly střelce a jednoho muže ležícího na podlaze v krvi. Hlas na videu chválil podle AP boha a v arabštině říkal: "Myslíte si, že odejdeme? Zůstaneme, když bůh dá." Další hlas to zopakoval.

Po několika hodinách státní média oznámila, že incident je u konce a že čtyři atentátníci jsou mrtví.

Asi půldruhé hodiny po začátku útoku v parlamentu zaútočilo několik ozbrojenců v Chomejního mauzoleu. Zabili člena ochranky a zranili několik lidí, z nichž někteří později zemřeli. Podle televize IRIB se v mauzoleu odpálili dva atentátníci, jedním z nich byla žena. Teheránský guvernér uvedl, že jednoho útočníka strážci zabili a "zbytek teroristické skupiny byl zatčen". Zprávy o okolnostech útoku v mauzoleu se ale liší, podle některých zdrojů byli útočníci dva, jeden se odpálil a druhý byl zastřelen.

V Chomejního mauzoleu na okraji metropole se nachází hrob tohoto vůdce islámské revoluce z roku 1979 a jsou zde uloženy také ostatky jeho syna.

Šéf protiteroristického oddělení íránského ministerstva vnitra podle Reuters oznámil, že úřady zmařily další útok a zatkly třetí "teroristickou skupinu". Ministerstvo vyzvalo občany íránské metropole, aby se vyhnuli prostředkům hromadné dopravy.

V místech obou útoků je nyní podle agentury AFP mnoho policistů, v Teheránu bylo zavřeno několik stanic metra. Jedná bezpečnostní rada státu.

K oběma útokům se prostřednictvím své tiskové agentury Amak přihlásil Islámský stát (IS). "Bojovníci Islámského státu zaútočili na (mauzoleum ajatolláha) Chomejního a íránský parlament," uvedl IS v prohlášení.

Šíitský Írán je na straně místních vlád zapojen do konfliktů v Sýrii a v Iráku a jeho představitelé pravidelně upozorňují na nebezpečí útoků sunnitských extremistů na íránské cíle. Podle Reuters byl středeční útok prvním, ke kterému se v Íránu přihlásil IS.

Související