Severní Korea ve čtvrtek podle jihokorejské armády vypálila nad moře sérii protilodních střel krátkého doletu. Podle jihokorejské armády rakety dopadly do moře mezi Korejským poloostrovem a Japonskem, do oblasti, kde se tento týden zapojily do společných vojenských manévrů s Jižní Koreou americké letadlové lodě Carl Vinson a Ronald Reagan.

Jihokorejská armáda uvedla, že střely byly odpáleny ze severokorejského přístavního města Wonsan a že od místa startu uletěly zhruba 200 kilometrů. Počet vypuštěných raket Soul neupřesnil.

Podle mluvčího jihokorejské armády bylo cílem odpalů ukázat rozšiřující se škálu střel, kterými Pchjongjang disponuje, a také schopnosti přesného zásahu lodí v reakci na společné jihokorejsko-americké vojenské cvičení.

Pchjongjang dlouhodobě čelí tlaku nejen západních zemí, ale také svých tradičních spojenců, jako jsou Čína a Rusko, aby se raketových zkoušek vyvaroval. KLDR nicméně trvá na tom, že raketové testy a také světem kritizovaný program vývoje jaderných zbraní jsou právem na obranu.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který zastává umírněnější postoj ke KLDR než jeho předchůdci ve funkci, ve čtvrtek zdůraznil, že v otázce národní bezpečnosti "neustoupí ani o krok a nebude dělat kompromisy".

KLDR prý za šest měsíců učinila znepokojivý pokrok v raketách

Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) James Syring označil technologický pokrok v severokorejském vývoji balistických střel v uplynulých šesti měsících za velice znepokojivý. Informovala o tom agentura Reuters.

Syring ve středu vypovídal před sněmovním výborem pro záležitosti armády a kongresmanům řekl, že povinností jeho úřadu je předpokládat, že KLDR je již dnes schopná zasáhnout americké území balistickou střelou s jadernou hlavicí.

Pentagon mezitím v reakci na květnový úspěšný test ochranného štítu před mezikontinentálními raketami aktualizoval hodnocení americké schopnosti bránit se proti balistickým střelám. Dosud Pentagon označoval kapacitu protiraketového systému za omezenou, nyní uvádí, že květnová zkouška prokázala schopnost USA bránit své území před "malým počtem střel středního či mezikontinentálního doletu", napsala Reuters.

Související