Mezi Ukrajinou a zeměmi Schengenského prostoru začal v neděli platit bezvízový styk. Do Polska, Maďarska, České republiky, Itálie, Německa či na Slovensko tak už vycestovaly stovky Ukrajinců, informuje list Ukrajinska pravda. Ukrajinský prezident Petro Porošenko při této příležitosti slavil na slovensko-ukrajinské hranici se svým slovenským protějškem Andrejem Kiskou.

Bezvízový režim s Ukrajinou schválil v dubnu Evropský parlament. Ukrajinci ke vstupu do Schengenského prostoru potřebují biometrický pas, jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní. Bezvízový styk, který se vztahuje na celou EU s výjimkou Británie a Irska, ale nezajišťuje občanům Ukrajiny právo v unii pracovat.

Porošenko ve svém projevu u příležitosti zahájení bezvízového režimu prohlásil, že Ukrajina "konečně dosáhla svobody, kterou dosud nepoznala". Symbolické dveře do Evropy pak spolu s Kiskou otevřel na hranicích se Slovenskem na slavnostní schůzce.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová ve svém prohlášení na Twitteru uvedla, že EU a Ukrajina konečně odstranily vzájemné bariéry. "Ukrajina zavedla reformy, které požadovali její občané, a EU pak dodržela své sliby. Je to výhra pro obě strany. Vytváříme nové možnosti, posilujeme naši ekonomiku a bezpečnost a naše přátelství," řekla.

Související