Dny Theresy Mayové v úřadu britské premiérky jsou sečteny, řekl bývalý ministr financí George Osborne. Také další členka premiérčiny Konzervativní strany Anna Soubryová v televizi Sky News řekla, že pozice Mayové jako premiérky je dlouhodobě neudržitelná. Oba konzervativci tak vyjádřili podobný názor jako některé komentáře britského tisku v těchto dnech, podle nichž Mayovou po ztrátě ve volbách nyní čeká boj o politické přežití.

"Theresa Mayová je 'mrtvá žena', uvidíme, jak dlouho vydrží na lavici odsouzených k 'trestu smrti'," uvedl v televizi Sky News Osborne, jehož Mayová vyhodila z úřadu ministra financí po svém nástupu do úřadu loni v červenci. Osborne také řekl, že už možná v polovině příštího týdne "se jí všechno zhroutí".

Jako dlouhodobě neudržitelnou vidí pozici Mayové v úřadu premiérky i další členka její Konzervativní strany, která v parlamentních volbách tento týden ztratila parlamentní většinu. "Nedovedu si představit, jak by mohla dlouhodobě pokračovat. Myslím, že bohužel bude muset odejít. Ale ne teď, teď potřebujeme stabilitu," řekla televizi Sky News státní tajemnice pro malé podnikání Anna Soubryová.

Za šéfku své strany se naopak postavil ministr obrany Michael Fallon, který nicméně přiznal, že Mayová bude muset změnit přístup k ostatním členům vlády. "Doufám, že uvidíme více kolektivní přístup v rozhodování v kabinetu. Já a další moji kolegové jsme jí to dali jasně najevo," řekl Fallon v televizi BBC. "Menšinová vláda prostě vyžaduje odlišný přístup," dodal.

Ministr obrany také přivítal některé personální změny v okruhu kolem Mayové, konkrétně obou vedoucích její kanceláře Nicka Timothyho a Fiony Hillové, kteří rezignovali v reakci na výsledek voleb.

List Sunday Times přinesl spekulace, že britský ministr zahraničí Boris Johnson byl údajně požádán pěti dalšími ministry, aby Mayovou nahradil v čele vlády. Johnson ale odmítl, že by se chystal vyzvat Mayovou na souboj o vedení strany a země, a zdůraznil, že premiérku nadále podporuje.

Související