Před třemi lety už to Katalánci zkoušeli, ale k referendu, byť vyznělo jednoznačně pro jejich nezávislost na Španělsku, jich tehdy nepřišlo dost. A tak to, přes ostrý nesouhlas vlády v Madridu, zkoušejí znovu. Předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont vyhlásil, že v novém hlasování se bude rozhodovat 1. října, a obyvatelé Barcelony včera vyrazili do ulic slavit. Vypadá to, jako by se separatisté rozhodli zbytek Španělska referendy otrávit a přimět ho k tomu, aby mávl rukou a řekl: Tak si jděte. Být v čele vlády Václav Klaus, podobně jako v roce 1992 při dělení Československa, možná by to vyšlo. Jenže není. A Katalánsko není Slovensko. Španělsko si totiž bez něj, a především bez pětiny HDP, kterou coby nejbohatší region země produkuje, lze těžko představit. Španělský premiér Mariano Rajoy Kataláncům opakovaně vzkázal, že referendum zablokuje.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru