Hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona získalo podle odhadů v nedělním prvním kole parlamentních voleb přes 30 procent hlasů a stalo se jasným vítězem. Vyplývá to z průzkumů tří sociologických společností, jejichž výsledky zveřejnila agentura Reuters. Odhady na základě prvních sečtených hlasů potvrdilo také ministerstvo vnitra.

Podle průzkumu společnosti Kantar Sofres získala REM s centristickou formací MoDem v prvním kole 32,9 procenta hlasů, republikáni se spojenci 21 procent, Národní fronta (FN) Marine Le Penové 13,5 procenta, ultralevicová Nepodrobená Francie 11 procent a socialisté 7,8 procenta.

Po druhém kole voleb, které je naplánováno na příští neděli, by si REM podle předběžných propočtů měla v parlamentu zajistit drtivou většinu 415 až 445 křesel. Národní shromáždění má 577 mandátů, k většině je zapotřebí 289 mandátů.

Republikáni by mohli obsadit 80 až 100 parlamentních míst, socialisté 30 až 40 křesel, krajní levice deset až 20 a Národní fronta by měla mít jeden až čtyři mandáty. Projekci výsledků po druhém kole, do něhož postupují kandidáti, kteří v prvním kole získali nejméně 12,5 procenta hlasů, sestavila agentura Elabe.

Pokud se odhady potvrdí, čeká francouzskou parlamentní scénu zemětřesení. Nebude existovat jasně vymezená, silná opozice, tradiční politické strany zaznamenaly ústup popularity.

Macron bude mít díky předpokládané parlamentní většině možnost prosadit plánované zákony včetně reformy pracovního zákonodárství, s níž nesouhlasí silné francouzské odbory. Příští vláda bude rovněž chtít rychle posílit bezpečnostní pravomoci pořádkových sil, což podle médií nynější výjimečný stav může prodloužit prakticky donekonečna.

Volební účast byla nízká, pohybovala se zřejmě pod hranicí 50 procent.

Související