Vůdce polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński podle bývalého disidenta a lídra hnutí Solidarita Wladyslawa Frasyniuka likviduje právní stát. Frasyniuka společně s desítkami dalších lidí, kteří v sobotu protestovali ve Varšavě proti vládě, násilím odvedla policie. Frasyniuk to označil za jednání "pod stanným právem", napsal v neděli list Rzeczpospolita. Policie později oznámila, že podá obvinění proti několika účastníkům protestu, včetně Frasyniuka.

Demonstranti se shromáždili v sobotu v centru polské metropole ve snaze zablokovat pohyb skupiny, ve které byl i lídr vládnoucí strany PiS Kaczyński. Skupina se sešla, aby si připomněla leteckou nehodu z roku 2010, při které zahynul prezident Lech Kaczyński, dvojče Jaroslawa, a dalších 95 lidí.

Protestujícím se nelíbí, že Kaczyński využívá leteckého neštěstí pro politické účely. Kaczyński podle Frasyniuka "ničí vzpomínku Polska na svého bratra, a plive mu tím do tváře".

"Lech Kaczyński by nikdy nedovolil, aby se dělo to, co se v naší zemi děje v neděli: likvidace právního státu a omezování občanských svobod, kterého se na demonstraci dopustila policie," řekl Frasyniuk. Dodal, že kdyby Lech Kaczyński žil, postavil by se na jeho stranu.

Varšavská policie v neděli oznámila, že obviní Frasyniuka z porušení tělesné integrity policejního důstojníka. Sedm dalších účastníků protestu má být obviněno ze zlomyslného bránění náboženskému obřadu a deset z dalších přestupků, jako je narušení klidu.

"Wladyslaw Frasyniuk použil fyzickou sílu proti policistovi a blokoval legální shromáždění," uvedlo v prohlášení ministerstvo vnitra. "Nebyl zadržen. Byl zodpovědný za porušení integrity policisty v práci. V Polsku jsou si před zákonem všichni rovni."

Frasyniuk má proti tvrzení ministerstva námitky. Říká, že policistu vůbec nenapadl, ale že se jen bránil. "Naše shromáždění bylo zákonné a v souladu s ústavou. To policisté porušovali zákon," řekl agentuře AP. "Máme právo ukázat náš strach z toho, co se děje v Polsku."

Související