Zhruba 100 dní před německými parlamentními volbami zůstává jasným favoritem hlasování konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která má náskok 14 procentních bodů nad druhými sociálními demokraty (SPD). Aktuální průzkum veřejného mínění pro deník Bild také ukazuje, že ani konzervativní unie nemusí mít po volbách příliš koaličních možností.

Pro CDU/CSU by nyní hlasovalo 37,5 procenta voličů, zatímco pro sociální demokraty 23,5 procenta. Do Spolkového sněmu by se dostali ještě Levice s 11 procenty, svobodní demokraté (FDP) a Alternativa pro Německo (AfD) s devíti procenty a Zelení se 6,5 procenta.

Nový průzkum tak potvrzuje trendy z posledních týdnů, k nimž patřil především prudký pokles sociálních demokratů, kteří měli ještě nedávno prakticky stejné preference jako CDU/CSU. V průběhu posledních týdnů šli dolů také Zelení, vzestupnou tendenci vykázali naopak svobodní demokraté.

Kdyby zářijové volby dopadly, jak naznačuje průzkum, existovaly by v zásadě dvě možné varianty vládních koalic. Jednou z nich by bylo pokračování současné velké koalice CDU/CSU a SPD, která ale není preferovanou variantou ani jedné ze stran. Druhou možností by byla koalice CDU/CSU, FDP a Zelených. Ta sice není vyloučena, mohla by ale přinést složitá jednání o programu, zejména kvůli velkým rozdílům mezi bavorskou CSU a Zelenými.

Související