Čtyři lidi včetně republikánského poslance Kongresu Steva Scaliseho ve středu na předměstí Washingtonu postřelil starší levicový aktivista, který podle vzkazu na svém facebookovém účtu chtěl "zničit" Donalda Trumpa a jeho společníky. Kongresman, těžce zraněný střelou do boku, byl ve washingtonské nemocnici operován a jeho stav je podle lékařů kritický.

Šestašedesátiletý James Hodgkinson zaútočil palbou na skupinu poslanců a zaměstnanců parlamentu, kteří měli v Alexandrii nedaleko Washingtonu baseballový trénink. Policisté útočníka zastřelili.

Prezident Donald Trump zrušil ve středu svůj oficiální program, stejný krok učinila i Sněmovna reprezentantů, kde Scalise působil jako tajemník frakce republikánů.

Při incidentu byli rovněž zraněni dva členové kongresové ochranky, a také asistent dalšího člena Sněmovny Rogera Williamse, o jehož stavu média neinformují.

Detaily o osobě útočníka a motivech jeho činu policie skládá jen pomalu. Republikánský poslanec Jeff Duncan, který se rovněž tréninku zúčastnil, novinářům řekl, že se střelcem pravděpodobně hovořil. Když se chystal hřiště opustit, jistý muž se prý na něj obrátil s dotazem, zda jde o trénink demokratických, nebo republikánských poslanců. Když poslanec potvrdil druhou možnost, muž poděkoval a odešel. Nechoval se prý ale normálně.

Levicový senátor Bernie Sanders, který loni soupeřil s Hillary Clintonovou o nominaci demokratů na prezidentský úřad, čin označil za hrůzný a vyjádřil nad ním smutek. Řekl zároveň, že útočník byl zřejmě dobrovolným aktivistou během jeho volební kampaně. Podle agentury AFP se Hodgkinson ze sympatií k Sandersovi vyznal na svém facebookovém profilu.

"Trump je zrádce, Trump zničil naši demokracii, je načase zničit Trumpa a spol.," stojí na jeho účtu.

Prezident v emotivním prohlášení proneseném v Bílém domě vyzval poslance Kongresu k jednotě a řekl, že Američané "jsou nejsilnější, když společně pracují pro obecné blaho".

Republikánští poslanci trénovali na dobročinný baseballový zápas s demokraty, který se má uskutečnit ve čtvrtek. "(Útočník) měl poloautomatickou zbraň. Střílel kolem sebe na různé lidi," popsal události televizi CNN člen Sněmovny reprezentantů Mo Brooks. Podle svědků útočník vypálil nejméně padesát střel. Republikánský senátor Jeff Flake americkým médiím řekl, že střelba trvala asi deset minut.

"Kdyby tam nebyla kongresová ochranka, byl by to masakr," řekl televizi MSNBC senátor Rand Paul, který byl rovněž na ranním tréninku přítomen.