Eurozóna a Řecko se na poslední chvíli vyhnou krizi, která mohla v krajním případě skončit řeckým bankrotem a chaotickým odchodem z eurozóny. Ministři financí států platících eurem se ve čtvrtek dohodli v Lucemburku po řadě měsíců odkladů na tom, že Řecku pošlou další část z už dříve slíbené půjčky.

Celkem Řecko dostane 8,5 miliardy eur, tedy zhruba 220 miliard korun. Země peníze nutně potřebuje, aby mohla v červenci uhradit splátku starých dluhů. Před samotnou schůzkou se mluvilo ale o částce kolem 7 miliard eur.

Těžším úkolem se jevila dohoda ohledně budoucího snížení řeckého dluhu. Athény tlačily na to, aby jim ostatní země eurozóny jasně slíbily, jak hodlají v budoucnu řecké dluhové břemeno, které dosahuje zhruba 180 procent hrubého domácího produktu země, ulehčit. Eurozóna takový krok v minulosti opakovaně slíbila.

Při jednání v Lucemburku padl návrh na prodloužení splatnosti půjček a odložení platby úroků. Eurozóna je prý připravena k tomuto přistoupit. To je významná změna pozice, zejména v případě Německa.

Německo před jednáním tvrdilo, že o snížení dluhu mohou začít hovory teprve poté, co v polovině příštího roku současný řecký záchranný program vyprší. Berlín navíc naznačoval, že není jisté, jestli Řecko úlevu vůbec potřebuje. Podle Němců mohou být řecké dluhy splatitelné, pokud ekonomika po skončení záchranného programu poroste podle předpokladů. 

Německo je již dlouho ohledně řeckého dluhu ve sporu s Mezinárodním měnovým fondem. Ten se podílel na předchozích dvou záchranných programech pro Řecko. Do toho současného ale chce vstoupit jen za podmínky, že eurozóna jasně přislíbí, jak řecký dluh sníží.

Zasedání ministrů financí eurozóny se zúčastnila i šéfka fondu Christine Lagardeová. Ta po něm oznámila, že navrhne vedení fondu, aby v zásadě schválil nový úvěr pro Řecko, velikost půjčky ale neuvedla. Šéfka MMF konstatovala, že Řecko pokročilo v plnění reforem dohodnutých s věřiteli a pokrok je patrný i v postoji eurozóny ke zmírnění řeckého dluhu.

Řecký premiér Alexis Tsipras několikrát prohlásil, že pokud se na dluhovém ulehčení nedohodnou ministři financí, chce spor přenést na nejvyšší úroveň, tedy na schůzku lídrů zemí Evropské unie. Jejich nejbližší summit bude příští týden ve čtvrtek a v pátek v Bruselu.

Související