Ruský prezident Vladimir Putin na závěr čtyřhodinové debaty neodpověděl jednoznačně na dotaz, zda za rok přijde do přímého vysílání znovu, tedy zda bude v březnových prezidentských volbách kandidovat, aby funkci vykonával dalších šest let. 

Putin svou kandidaturu oficiálně neoznámil, i když se všeobecně předpokládá. Ve čtvrteční, v pořadí již patnácté televizní debatě s občany se však zmínil i o projektech, které přesahují jeho nynější mandát, například o státním opatření na podporu porodnosti, anebo o vývoji prezidentské limuzíny ruské provenience. Zavázal se také k tomu, že bude bojovat s rostoucí chudobou v zemi.

V debatě se ruský prezident vyjádřil také k situaci v Sýrii a na Krymu. Plánuje prý zahájit mírový proces, který by uklidnil situaci v Sýrii a vyústil v dohodu všech zúčastněných stran. Hodlá také poskytnout pomoc při posilování syrských vládních vojsk a celkově jim přenechat větší zodpovědnost za situaci. Dodal však, že v případě nutnosti poskytne Rusko přímou podporu.

Putin také potvrdil, že Rusko plánuje výstavbu mostu, který by spojoval Krymský poloostrov se zbytkem pevninského Ruska. Devatenáctikilometrový most má vést přes Kerčskou úžinu a má sloužit pro automobilovou i železniční dopravu.

K obvinění bývalého ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho z toho, že Rusko manipulovalo s výsledky prezidentských voleb, Putin řekl, že Comey neposkytl žádné důkazy, které manipulaci ze strany Ruska potvrzovaly. Řekl také, že je "velmi podivné", že Comey poskytl médiím detaily soukromých rozhovorů s americkým prezidentem Trumpem. Nicméně dodal, že doufá ve zlepšení vztahů a prohloubení spolupráce mezi Ruskem a USA.

V souvislosti s úterní demonstrací v Moskvě, před kterou byl zatčen i lídr ruské opozice Alexej Navalnyj, prohlásil Putin, že je ochotný diskutovat s každým, kdo chce zlepšit životní podmínky lidí a řešit problémy země, a že protesty jsou součástí demokracie. "Opozice se ale snaží tyto problémy jen zneužít. Pozornost a právo vést dialog s vládou si zaslouží jen ti lidé, kteří nabízejí řešení," řekl Putin. Protesty by podle něj neměly být pouhou provokací.

"Doufám, že brzy," odpověděl na otázku, kdy bude ruský prezident jezdit ruským autem. "Pracujeme na tom a doufám, že se objeví na konci roku 2018," dodal s tím, že by nemělo jít pouze o prezidentskou limuzínu, ale o celou modelovou řadu, zahrnující i terénní vůz či mikrobus.

Související