Nejméně 62 mrtvých a 60 raněných si vyžádaly lesní požáry, jež vypukly v noci v Portugalsku, napsala agentura AFP s odvoláním na vládu. Podle agentury AP na místě zasahuje kolem šesti set hasičů, dva z nich jsou nezvěstní. Zpravodajský server BBC s odkazem na portugalská média informoval, že i přes množství nasazených hasičů a dvou protipožárních letounů se oheň prozatím nepodařilo dostat pod kontrolu. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek.

Agentura AFP ohnisko požáru lokalizuje do centrální části země, a to asi 50 kilometrů jihovýchodně od univerzitního města Coimbra. Uvádí dále, že oheň propukl v sobotu v 15:00 místního času (16:00 SELČ) kolem obce Pedrógão Grande.

Většina obětí zemřela při pokusu z oblasti Pedrógão Grande uniknout vozem, informovala vláda. Náměstek ministra vnitra Jorge Gomes uvedl, že 30 ze zemřelých bylo nalezeno v autech a dalších 17 v jejich blízkosti na jedné silnici vedoucí na dálnici IC8. V dřívější komunikaci s médii Gomes též zmínil tři udušené v obci Figueiró dos Vinhos. Deník Correio da Manhã uvedl, že se šíří zprávy o několika vesnicích s vyhořelými domy. Varoval dále, že do mnoha oblastí zasažených ohněm se ještě pomoc ze strany státu nedostala, a počet obětí se tudíž může zvýšit.

"Pokud jde o lesní požáry, tak se podle všeho bohužel jedná o nejhorší neštěstí posledních let," komentoval dění premiér António Costa. "V našem lesnatém kraji už dříve nějaké požáry propukly, ale na tragédii obdobných rozměrů si nevzpomínám," řekl agentuře AP Valdemar Alves, starosta obce Pedrógão Grande. "Jsem šokován počtem obětí," dodal.

V Portugalsku i sousedním Španělsku nyní vládne vlna veder a v některých oblastech dosahují teploty 40 stupňů Celsia. Po celé zemi se přes noc rozhořelo na šest desítek lesních požárů, proti nimž je nasazeno 1700 hasičů. Příčina ničivého požáru v centrální části není známá, místní obyvatelé oheň připisují suchu. Podle zpravodaje BBC v Lisabonu oheň spustil blesk, aniž přitom pršelo.

 

 

K této příčině se přiklánějí i vyšetřovatelé, kteří nalezli strom, do něhož během takzvané suché bouřky udeřil blesk, sdělil portugalským médiím ředitel národní soudní policie. Při suchých bouřích se padající voda vypaří dříve, než dopadne na zem, napsala agentura AP.

Češi do zasažené části Portugalska nejezdí

Podle odhadu místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže je nyní v pevninském Portugalsku s českými cestovními kancelářemi maximálně 300 klientů. Papež dále sdělil, že oblast, kde v Portugalsku hoří porost, je pro turisty nezajímavá a málo navštěvovaná. České cestovní kanceláře ale sledují, kam se vydá kouř. "Z minulosti známe z jiných destinací a jiných lokalit, že horší dopady mívá kouř," řekl Papež.

Kvůli přetrvávajícímu suchu a vysokým teplotám je vysoké riziko lesních požárů v distriktech Vila Real, Guarda, Bragança, Coimbra, Viseu, Castelo Branco, Leiria, Portalegre, Santarém, Beja a Faro. "V případě potřeby je možno se obrátit na kontaktní linku Velvyslanectví České republiky v Portugalsku +351 919 319 422," uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Soustrast Portugalsku vyjádřili mezi jinými francouzský prezident Emmanuel Macron či papež František. Kondolenční telegram portugalskému prezidentovi zaslal i český prezident Miloš Zeman.