Izrael v neděli zrušil vstupní povolení pro 200 tisíc Palestinců, vydaná v rámci muslimského postního měsíce ramadánu. Jde o reakci na páteční útok, při němž tři Palestinci zabili izraelskou policistku. Sami byli zastřeleni. Premiér Benjamin Netanjahu obvinil palestinskou samosprávu ze šíření lží o útoku.

Podle Netanjahua hnutí Fatah palestinského vůdce Mahmúda Abbáse útok nejenom neodsoudilo, ale naopak kritizovalo izraelskou policii za to, že byli tři Palestinci zastřeleni. Fatah to označil za válečný zločin a na adresu mezinárodního společenství sdělil, že klidně přihlíží prolévání krve dalších Palestinců.

Netanjahu při zahájení nedělní schůze vlády řekl, že "nestydatost a šíření lží ze strany palestinské samosprávy nezná mezí". "Samospráva samozřejmě odmítá odsoudit útok a zároveň zaplatí odškodné rodinám vrahů. Vyzývám svět, aby odsoudil ty, kteří oslavují vraždu, a aby žádal okamžité zastavení plateb rodinám teroristů, protože to jenom povzbuzuje další teror," řekl Netanjahu. Izrael už v minulosti kritizoval samosprávu za to, že vyplácí podpory 35 tisícům rodin Palestinců, kteří buď zabili, nebo zranili Izraelce.

Tři muži ze Západního břehu Jordánu v pátek zaútočili puškami a noži v Jeruzalémě a těžce zranili mladou policistku, která později zemřela. Při podobných útocích od podzimu 2015 zemřelo na izraelské straně přes 40 lidí a na palestinské více než 270. Většina palestinských obětí byli útočníci.

Izraelský úřad COGAT, který koordinuje izraelské aktivity na palestinských územích, v neděli oznámil zrušení povolení ke vstupu vydaná 200 tisícům Palestinců pro dobu postního měsíce ramadánu. Povolení byla určena lidem ze Západního břehu, kteří chtěli o ramadánu navštívit své příbuzné v Izraeli. Další pak se chtěli modlit v jeruzalémské mešitě al-Aksá.

Související