Při najetí dodávky do chodců u londýnské mešity zahynul jeden člověk a dalších deset lidí utrpělo zranění, z toho dva jsou ve vážném stavu. Podle premiérky Theresy Mayové policie k tomuto incidentu přistupuje jako k potenciálnímu teroristickému útoku. Dva zranění jsou ve vážném stavu.

Motiv útočníka, který zřejmě jednal sám, zatím není jasný. Policie si zatím rovněž není jistá, zda úmrtí muže na místě činu přímo souvisí s útokem.  "K útoku došlo v okamžiku, kdy muž na místě už dostával první pomoc, bohužel ten muž zemřel," uvedl koordinátor boje proti terorismu Neil Basu. "Jakékoli příčinné spojení mezi smrtí a útokem bude předmětem vyšetřování. Je příliš brzy na to říci, zda smrt byla výsledkem útoku," dodal. 

Dva zranění byli podle policie ošetřeni na místě a dalších osm bylo převezeno do nemocnic. Řidiče dodávky zadrželi lidé na místě, následně ho zatkla policie. Je to osmačtyřicetiletý muž. Byl převezen do nemocnice, kde lékaři vyšetří jeho duševní zdraví.

Dodávka najela do chodců v noci na pondělí v městské části Finsbury Park na severu Londýna. Britská muslimská rada uvedla, že dodávka "úmyslně" najela do muslimů odcházejících z mešity. Vyzvala britské úřady k posílení bezpečnosti v okolí mešit. Premiérka Mayová následně slíbila, že britské ulice bude hlídat více policistů, kteří se zaměří i na ochranu různých komunit.

Mayová označila najetí automobilu do chodců za "strašný incident". Je podle svých slov v myšlenkách se zraněnými. Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že ho incident naprosto šokoval.

Aktuální dění v Londýně sledujeme v on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
19.6.2017 23:18 | Online reportáž končí

Online reportáž pro dnešní den končí. Loučíme se s vámi z karlínského newsroomu. Situaci kolem teroristického útoku budeme sledovat i v dalších dnech. 

19.6.2017 18:36 | Pachatelem útoku je 47letý brit.

Útočníkem je podle médií 47letý Darren Osborne z Velké Británie žijící v Cardiffu.

19.6.2017 15:56 | Záběry ze zatčení řidiče

Řidič dodávky byl během zatýkání zjevně zraněný.

 

19.6.2017 14:45 | Výpovědi očitých svědků

Incident u mešity v londýnské čtvrti Finsbury Park měl mnoho svědků. "V podstatě najel na chodník přímo na všechny ty muslimy. Zasáhl každého a myslím, že jeden z nich zemřel hned a zbytek je ve špatném stavu," uvedl jeden z nich. 

 

19.6.2017 13:43 | Prohlášení společnosti, která zapůjčila dodávku

Společnost Pontyclun, od níž měl útočník vypůjčenou dodávku, vydala prohlášení: "Jsme šokovaní z incidentu, který se udál v noci ve čtvrti Finsbury Park. Plně spolupracujeme s městskou policií a myslíme na ty, kteří byli v tomto zbabělém útoku zraněni," uvedla firma. "Nebudeme kvůli probíhajícímu vyšetřování zatím vydávat žádná další prohlášení, ale budeme se soustřeďovat na spolupráci s policií," dodali zástupci společnosti.

A van in Finsbury Park

19.6.2017 13:37 | Podle Mayové není kritika na místě. Menšiny ohlídají další policisté

Premiérka vyzdvihla rychlou reakci policie na útok. Na místě činu byla podle ní během jedné minuty a během osmi minut označila čin za teroristický. Mayová tak odmítla kritiku některých muslimů, že se úřady zdráhaly, na rozdíl od jiných předchozích atentátů v Británii, hned od počátku hovořit o terorismu.

Do ulic úřady vyslaly policejní posily, aby uklidnily veřejnost v době zvýšeného napětí, uvedla rovněž Mayová. "Britské ulice bude hlídat více policistů, kteří se zaměří i na ochranu různých komunit," řekla premiérka.

19.6.2017 13:29 | Vývoj událostí v grafice

Deník The Guardian zpracoval v mapách a grafech vývoj pondělních událostí okolo útoku, při kterém dodávka najela do chodců. Prohlédněte si jej zde.

19.6.2017 13:02 | Poslechněte si audiozáznam z prohlášení britské premiérky

19.6.2017 12:58 | Mayová poděkovala "neobyčejným" lidem, kteří pomohli při zadržení útočníka

Theresa May

19.6.2017 12:52 | Nenávist má mnoho podob, řekla Mayová

"Tento teroristický útok je stejně zvrácený jako všechny předchozí. Jeho účelem bylo rozpoltit naši společnost," řekla Mayová v prohlášení na Downing Street. "Útočník nám připomíná, že extremismus a nenávist má mnoho podob," dodala.