Jednadvacetiletý student Virginské univerzity Otto Warmbier, který byl od loňského ledna držen v severokorejském vězení, v pondělí zemřel na následky spojené s uvězněním v KLDR. Warmbier byl odsouzen severokorejským režimem na 15 let těžké práce za údajnou krádež propagandistického plakátu  v hotelu v Pchjongjangu, avšak po více než roce byl propuštěn zpět do USA.

KLDR však amerického studenta vrátila v kómatu a později se přišlo na to, že Warmbier má silně poškozený mozek.

"Bohužel, mučivé zacházení, kterého se z rukou severokorejského režimu dočkal náš syn, nemohlo vyústit v nic jiného než ve smutný moment, který nyní zažíváme," stojí v prohlášení, které rodina v den smrti zveřejnila. Poděkovala v něm všem lékařům, kteří se o Warmbiera starali.

Severokorejští představitelé americkým diplomatům podle listu The Washington Post řekli, že Warmbier ve vězení onemocněl botulismem, což je závažná paralyzující nemoc způsobená otravou, která může zapříčinit smrt. Když mu prý byla podána uspávací pilulka, upadl do kómatu, z něhož se dosud neprobral.

Lékaři z nemocnice v Ohiu, kde Warmbier ležel, ale uvedli, že pacient měl těžce poškozený mozek a nejevil příznaky onemocnění botulismem. Warmbier utrpěl "značnou ztrátu mozkové tkáně ve všech částech mozku", prohlásil lékař Daniel Kanter. Podle lékařů byl Warmbier v bdělém stavu, ale nereagoval na okolí. 

Pchjongjang v oficiální zprávě ve čtvrtek oznámil, že mladík odsouzený v KLDR k 15 letům vězení za krádež propagandistického plakátu byl propuštěn z "humanitárních důvodů". Na svobodu se dostal po 17 měsících.

Trump, na jehož příkaz byl Warmbier do USA převezen, se v pondělí ostře ohradil proti "tvrdým podmínkám", kterým byl odsouzenec vystaven v KLDR. "Je to brutální režim," uvedl šéf Bílého domu, který dlouhodobě volí vůči Pchjongjangu velmi rázná slova.

O úmrtí Warmbiera informovala jeho rodina v prohlášení, které zveřejnila nemocnice v ohijském Cincinnati, kde byl Warmbier hospitalizován.

Vyjádření Warmbierovy rodiny

 

Pro Američany je pobyt v KLDR riziko

Turistická kancelář, která působí v Číně a která zprostředkovala americkému studentovi Otto Warmbierovi cestu do Severní Koreje, přestane pro americké občany do této komunistické země organizovat cesty.

Zástupce turistické kanceláře Young Pioneer Tours v úterý oznámil, že Warmbierův případ ukazuje, že pro Američany je pobyt v KLDR "příliš velké riziko".

Severní Korea údajně nepovolila žádnému pracovníkovi kanceláře sejít se s Američanem po jeho zatčení. Severní Korea ve Warmbierově případu podle operátora postupovala "strašným" způsobem. Kancelář Young Pioneer Tours se specializuje na organizování pobytů v KLDR a sídlí ve středočínském Si-anu.