Muž podezřelý z pokusu o atentát na bruselském centrálním nádraží zemřel, potvrdila ve středu belgická prokuratura. Předpokládaného útočníka, který v úterý večer způsobil menší výbuch, rychle zneškodnila svou palbou vojenská hlídka. Jeho totožnost už úřady znají, informoval ministr vnitra Jan Jambon. Kromě útočníka při incidentu, který prokuratura označila za teroristický útok, nikdo další nebyl zraněn.

reportáž: proč bychom se měli bát? to teroristé chtějí, říkají lidé z místa útoku

Brusel Grand Place.

Čtěte zde

K pokusu o atentát došlo ještě před devátou večer. Belgická policie v krátké době oznámila, že "incident" má pod kontrolou. Podle webových stránek deníku La Libre Belgique byl člověk se sebevražednou vestou s trhavinou vážně zraněn a zneškodněn, prokuratura následně potvrdila, že byl zabit. Nikdo další zraněn nebyl.

Podle očitých svědků muž volal arabsky Alláh akbar (Bůh je veliký) a poté se ozvala menší exploze. Vojáci viděli trčet dráty z oblečení muže, kterého postřelili. Podle stanice VRT chtěl muž odpálit nálož s hřebíky, která ale selhala.

V noci na středu belgická prokuratura potvrdila, že podezřelý muž zemřel. Ministr vnitra Jan Jambon ráno uvedl, že úřady už znají jeho totožnost. O koho se jedná, ale ministr nezveřejnil. "Totožnost teroristy je známa," řekl Jambon televizi RTBF. "Musíme nyní také zjistit, jak se muž mohl zradikalizovat," dodal.

Podle belgického listu De Tijd pocházel 37letý muž z nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek, kde žilo například i několik pachatelů atentátů z Paříže z roku 2015 a z Bruselu z loňského března. Podle listu La Libre Belgique policie prohledává v Molenbeeku několik domů.

Na nádraží po explozi vypukla panika, provoz byl zastaven, prostor evakuován a okolí policie uzavřela. Vyklizeno bylo i nedaleké bruselské náměstí Grand Place a zastaven byl provoz dvou linek metra. Ráno byl provoz na hlavním nádraží plně opět obnoven.

Všude byl kouř. Cestující natáčel uvnitř nádraží v Bruselu krátce po malé explozi:

Belgický premiér Charles Michel poděkoval vojákům a železničářům za to, že v dané situaci "reagovali profesionálně a odvážně". Na středeční dopoledne premiér svolal bezpečnostní radu státu.

"Celé náměstí se ve chvilce zvedlo"

Vyklizeno bylo také bruselské náměstí Grand Place, na kterém se v horkém letním večeru nacházelo množství turistů.

"Seděla jsem na Grand Place, náměstí bylo zaplněné hlavně mladými lidmi. Najednou z rohu od radnice začali lidé utíkat," hlásí z místa zvláštní zpravodajka HN Veronika Neprašová.

"Celé náměstí se ve chvilce zvedlo a utíkalo do okolních úzkých uliček. Ze směru od nádraží policista se samopalem křikem vyháněl lidi z místa. Zatímco cizinci panikaří, případně telefonují a zjišťují informace na internetu, místní jsou na rozdíl od turistů klidní a v bezpečí čekají, jak se situace vyvine," dodává.

"Je to samozřejmě smutné," řekl HN jeden ze tří mladíků vyčkávajících v jedné z uliček. "Ale k čemu se bát? Nic s tím nenaděláme, navíc to je přesně to, o co jim jde. Vyděsit lidi, aby se báli žít každodenní život."

V Belgii platí zvýšená bdělost bezpečnostních složek od loňského března, kdy sebevražední útočníci zabili 32 lidí v bruselském metru a na letišti.