Za mimořádného zájmu především zahraničních médií začal ve středu ráno v jihomaďarském městě Kecskemét soud se skupinou 11 mužů obžalovaných v souvislosti s předloňským úmrtím 71 migrantů v chladírenském voze. Prokuratura pro obžalované žádá dlouholeté tresty vězení včetně doživotí. Rozsudek by měl padnout do konce roku.

Udušené desítky obětí - převážně Syřanů, Iráčanů a Afghánců, mezi nimiž bylo i osm žen a čtyři děti - objevila rakouská policie před dvěma lety 27. srpna v opuštěném vozidle u dálnice nedaleko hranic s Maďarskem. Protože zemřely ještě před přejetím hranic, převzalo vyšetřování včetně soudního řízení Maďarsko.

Čtyři členové gangu, kteří se tragického převozu přímo účastnili, jsou obžalováni z vraždy a prokuratura pro ně navrhuje doživotní odnětí svobody. Pro zbylých sedm obžalovaných chce dlouholeté tresty vězení v délce až 20 let.

Proces začal za přísných bezpečnostních opatření. Podle agentury APA soud sledují především zahraniční média a o 80 míst v jednací síni svedlo boj kolem stovky novinářů.

Hlavou pašeráckého gangu byl 30letý Afghánec, jenž v Maďarsku získal status mezinárodně chráněné osoby, o který později přišel. Ostatní členové pašerácké skupiny jsou bulharští občané. Jeden z nich je stále na útěku, a proto je souzen v nepřítomnosti.

Podle obžaloby skupina v období od února do srpna 2015 přepravila od maďarsko-srbských hranic do západní Evropy celkem kolem 1200 lidí a vydělala na tom statisíce eur (miliony korun). V 31 případech byly podmínky transportů stejně nebezpečné jako v případě, který skončil tragicky.

Některá německá média, která měla možnost nahlédnout do soudního spisu, minulý týden tvrdila, že se migranti dostávali v přeplněných a hermeticky uzavřených nákladních vozech pašeráků do ohrožení života pravidelně. Maďarská policie prý skupinu již nějaký čas sledovala a odposlouchávala, a měla tak možnost neštěstí předejít.

Policisté zaznamenali i rozhovor, který se týkal osudného chladírenského vozu. "Pokud umřou, ať je vyloží v Německu v lese," řekl podle médií šéf zločinecké skupiny jednomu z jejích členů, který komunikoval s posádkou auta tvořenou dvěma Bulhary.

Související