Několik set taxikářů ve středu zablokovalo jednu z hlavních tříd v Záhřebu na protest proti alternativní taxislužbě Uber, která cestující převáží bez patřičné licence. Demonstranti tvrdí, že Uber v zemi už dva roky funguje nelegálně. Chorvatská vláda stížnosti taxikářů krátce nato projednala a premiér Andrej Plenković oznámil, že Uber by měl být v zemi lépe regulován, informovala agentura AP.

Právní zástupkyně protestujících taxikářů uvedla, že nikdo v Chorvatsku nesmí pracovat nelegálně, což by mělo platit všeobecně. "Aplikace Uber musí být zakázána," poznamenala právní zástupkyně. K tomu, aby společnost mohla v zemi fungovat, musí podle ní respektovat veškeré příslušné právní předpisy.

V Chorvatsku je podle odhadů asi 5000 řidičů služby Uber, kteří zákazníky vozí za nižší ceny než běžná taxislužba. Aplikaci Uber používá zhruba 100 000 Chorvatů. Nově Uber v Chorvatsku nabízí i cesty lodí podél jadranského pobřeží. Klienti se tak mohou ze Splitu, Dubrovníku či Hvaru doplavit k nedalekým ostrovům.

Související