Předseda britské opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn poprvé v průzkumu veřejného mínění předstihl v důvěře Theresu Mayovou. V čele vlády by jej podle ankety agentury YouGov, kterou v pátek zveřejnil deník The Times, vidělo raději než současnou premiérku 35 procent Britů. Rozdíl ovšem činí pouhý jeden procentní bod.

Konzervativní strana premiérky Mayové přišla v nedávných předčasných parlamentních volbách o většinu v parlamentu, a musí tak nyní hledat podporu u severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Ačkoli už ve středu královna Alžběta II. představila parlamentu legislativní plán nové vlády, Mayová dohodu o podpoře svého menšinového kabinetu s deseti poslanci DUP stále neuzavřela.

V pravidelném průzkumu, ve kterém se agentura YouGov ptá respondentů na to, koho by raději viděli v premiérském křesle, porazil Corbyn Mayovou poprvé. Zatímco předsedu opozice za potenciálně lepšího ministerského předsedu označilo 35 procent dotázaných, Mayové důvěru vyslovila 34 procenta. Zhruba 30 procent respondentů si nebylo jisto, kdo by jejich zemi řídil lépe.

Mayová v posledních dnech přišla o část sympatií veřejnosti mimo jiné v souvislosti s požárem obytného věžového domu Grenfell Tower v západní části Londýna. Kritici premiérce zazlívali mimo jiné to, že se hned po tragédii, která si vyžádala přinejmenším 79 obětí, nesetkala s postiženými obyvateli domu a dobrovolníky, kteří jim pomáhali. Podle britských médií se ale Mayová poučila a s lidmi z londýnské čtvrti Finsbury Park, ve které v pondělí zaútočil terorista u mešity na muslimy, se setkala ještě týž den.

Související