Epocha uhlí se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. Globální těžba i spotřeba pozvolna klesají a někteří těžaři včetně českého OKD pomalu krachují. Dokonce i Velká Británie, tahoun průmyslové revoluce, dnes spotřebovává méně uhlí než před 200 lety.

Místo "špinavých" uhelných elektráren nastupují obnovitelné zdroje. Tisíce obřích větrníků nerostou jen na severním pobřeží Dánska a Německa či v USA, ale nově hlavně v Číně, Indii a dalších asijských zemích. I když je však jejich přírůstek každoročně skokový, doba, kdy úplně nahradí konvenční elektrárny, zatím ještě nenastala.

V článku se dále dozvíte

  • Výkon energetiky založené na obnovitelných zdrojích ve světě roste dvouciferným tempem. Nyní ho udává hlavně Čína.
  • Těžební koncerny ale tvrdí, že bez fosilních paliv to v následujících desetiletích stejně nepůjde.
  • Evropa se chce zbavit vysoké závislosti na ruském Gazpromu. Ten ale chce podíl na jejím trhu dále zvýšit.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru