Následující příběh se odehrál v americkém městě Bentonville ve státě Arkansas. Místní občan James Bates si pořídil digitálního domácího asistenta, systém Amazon Echo se softwarovou asistentkou Alexou. Echo má podobu černého válce postaveného na výšku a je vybaveno umělou inteligencí, která naslouchá obyvatelům domu a plní jejich příkazy. Na pokyn tak může například ovládat osvětlení, otevírat vrata garáže, vyprávět vtipy nebo odpovídat na dotazy lidí – třeba na to, jaké bude zítra počasí.

Bates si k sobě předloni pozval svého známého, policistu Collinse. Večer se společně dívali na fotbal a popíjeli vodku a pivo.

Collins se potom šel vykoupat do vířivky napuštěné horkou vodou. Majitel domu později vypověděl, že když se ráno vzbudil, našel Collinse ve vířivce mrtvého, s obličejem pod hladinou.

Podle Batese šlo o tragickou nehodu, jejíž příčinou byl především alkohol. Vyšetřovatelé mu ale nevěřili, domnívali se, že Collinse nejprve někdo škrtil, teprve pak se ve vířivce utopil.

Proto si od výrobce zařízení, společnosti Amazon, vyžádali zvukovou stopu ze systému Echo, která by mohla poskytnout klíčový důkaz. Teď se čeká na to, co záznam ukáže, a zda se tak počítačový systém stane něčím na způsob korunního svědka.

v novém respektu dále najdete:

1) Hlavní komentář: Hledá se táta

Politická scéna na začátku předvolebního léta

2) Téma: Neviditelná hrdinka druhé světové války

3) Hlavní agenda: Ekonomické oživení Evropy

4) O kom se mluví:

Hubatější alternativa: Brněnský rektor Mikuláš Bek odstartoval misi za lepší financování vysokých škol

5) The Economist: Donald Trump chce oslabit kubánský režim, nakonec však možná ublíží obyčejným Kubáncům

6) Kontext: Lubomír Zaorálek se vydává zachránit ČSSD

7) Kontext: 25 let v tísni: Příběh organizace, která ovlivnila Česko i svět

8) Rozhovor s americkým hercem Kylem MacLachlanem

9) Kapela Květy a jejich nová deska:

Trio Květy zpívá o brněnském optimismu i chuti si odpočinout

Respekt

Na jedné straně digitální asistenti přinášejí obyvatelům domu větší pohodlí, zároveň jsou ale vpádem do soukromí – opravdu chceme, aby v našich domovech naslouchalo jakési inteligentní "počítačové ucho"?

Navíc jsme stále více pod dohledem i dalších přístrojů, kamer či různých senzorů, které mohou leccos prozradit o našem chování.

Lze namítnout, že lidé obvykle nevraždí, takže není čeho se bát. Jenže kdo se opravdu vždy a za všech okolností chová vzorně?

Existuje spousta hraničních případů, kdy nám dohled může být nepříjemný.

Slova o "Velkém bratrovi" znějí jako klišé, nicméně debata o užitečných zařízeních, která mohou představovat přílišný vpád do soukromí, je
teprve na začátku.

Jel jsi moc rychle

Podle průzkumu analytické společnosti Gartner se dvě třetiny lidí obávají, že je zařízení podobná Echu mohou odposlouchávat. Průzkum mezi deseti tisíci respondenty v USA, Velké Británii a Austrálii ukázal, že třetina dotázaných nemá pocit, že by potřebovali chytrou domácnost. Většina z nich by raději světlo vypnula ručně než hlasovým příkazem. Navzdory tomu se zmíněný přístroj neprodává špatně. Od doby, kdy byl v červnu 2015 uveden na trh, prodala společnost Amazon téměř 11 milionů těchto asistentů.

V současnosti jí patří 70 procent trhu, následuje její největší konkurent Google Home s podílem 24 procent.

Výměna dat mezi vaším příbytkem a servery společnosti, která vám systém prodala, není neustálá.

Nepřetržitý zvukový záznam by systém zahltil.

Nahrávání se spouští klíčovými slovy, například když obyvatel domu vyřkne jméno asistentky "Alexa". Poté však zvuky z vašeho příbytku opravdu zamíří kamsi do neznáma, kde jsou uloženy. Výrobci se snaží rozptýlit obavy ze špehování odkazem na tlačítko, kterým lze hlasový záznam kdykoli vypnout.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.