Menšinovou konzervativní vládu britské premiérky Theresy Mayové podpoří severoirská Demokratická unionistická strana (DUP). Mayová se na tom v pondělí dohodla s šéfkou DUP Arlene Fosterovou. Konzervativci přišli o parlamentní většinu v předčasných volbách z 8. června, vláda se teď proto musí opřít o hlasy deseti poslanců severoirských unionistů.

Dohoda o podpoře vládě byla v pondělí v sídle britských premiérů v Downing Street 10 uzavřena poté, co Mayová přijala předsedkyni DUP Fosterovou. Poslanci DUP teď budou konzervativce podporovat v klíčových hlasováních, uvedla BBC.

Mayová po podpisu dohody prohlásila, že severoirští unionisté s konzervativci sdílejí "přání zajistit silnou vládu". "Vítám tuto dohodu, která nám umožní spolupracovat v zájmu celého Spojeného království, dá nám jistotu, kterou potřebujeme v době, kdy začínáme s odchodem z Evropské unie, a pomůže nám budovat silnější a spravedlivější společnost u nás," uvedla Mayová.

Fosterová ujistila, že dohoda s konzervativci umožní stabilní fungování kabinetu. "Dnes jsme dosáhli dohody s Konzervativní stranou o podpoře vlády v parlamentu," prohlásila Arlene Fosterová v Downing Street. "Tato dohoda bude fungovat tak, aby v této životně důležité době umožnila stabilní vládu v národním zájmu Spojeného království," řekla politička.

Vyjednávání o podpoře vládě trvala dva týdny. Mezi hlavní témata patřily finanční podpora Severního Irska a odchod Británie z Evropské unie.

Příslušnou dohodu podepsali šéfové poslanců a zároveň vyjednávači obou stran, za konzervativce Gavin Williamson a za největší protestantskou stranu v Severním Irsku Jeffrey Donaldson. Mayová s Fosterovou slavnostnímu podpisu přihlížely.

Miliarda liber navíc pro Severní Irsko

Předsedkyně DUP potvrdila, že Severní Irsko dostane podle dohody na příští dva roky miliardu liber (téměř 30 miliard korun). "Po našich diskusích Konzervativní strana uznala argument pro zvýšení finančních zdrojů pro Severní Irsko vzhledem k našim jedinečným dějinám a zjevným okolnostem v uplynulých desetiletích," řekla Fosterová. "Vítáme tuto finanční podporu ve výši jedné miliardy liber v příštích dvou letech," řekla Fosterová.

Dodatečné peníze pro Severní Irsko v pondělí kritizoval například velšský první ministr, labourista Carwyn Jones, podle něhož dohoda "zničila myšlenku spravedlivého financování v Británii". Bývalý šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage na Twitteru poznamenal, že "chyby paní Mayové daňové poplatníky právě stály miliardu liber".

Kritici dohody se obávají ohrožení mírového procesu v Severním Irsku, protože dohoda mění mocenské poměry v rozhovorech mezi DUP a katolickou Sinn Féin o obnovení vládní spolupráce v Belfastu. Jejich koalice se v lednu rozpadla.

Kromě toho severoirští unionisté často zastávají některé sporné názory. Odmítají sňatky homosexuálů a jsou proti liberalizaci zákona o potratech. Někteří jejich politici také pochybují o klimatických změnách nebo o evoluční teorii.

Konzervativní strana nyní disponuje 317 mandáty v 650členné Dolní sněmovně. Není to poprvé, co se konzervativní vláda nechá podržet severoirskými unionisty. V letech 1996 a 1997 podporovala Ulsterská unionistická strana (UUP) vládu premiéra Johna Majora poté, co vládní strana přišla o většinu odchody poslanců ze strany a po doplňovacích volbách.

Podle agentury Reuters ale pozice Mayové zůstává nejistá. Její strategie pro brexit je předmětem debat, stejně jako její budoucnost ve funkci ministerské předsedkyně.

Související