Radikální islám přitahuje lidi, kteří se cítí neúspěšní v moderní společnosti a chtějí si něco dokázat, říká německý politolog Muhammad Sameer Murtaza. Podle něj jde o protizápadní ideologii, jež má například v podání teroristické organizace al-Káida protiglobalistické části převzaté od radikální levice. Přitom je islamistická ideologie částečně spojena se salafismem − snahou o obrodu islámu reformou náboženství a návratem k jeho kořenům. Ale reforma islámu nepomůže, naopak může vést k válkám, jako tomu bylo kdysi v Evropě, tvrdí Murtaza.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.