Osmnáct mrtvých a 30 zraněných si v pondělí vyžádala srážka autobusu s kamionem na německé dálnici A9 nedaleko českých hranic.

Autobus s cestujícími ze Saska začal po nárazu hořet, informovala s odvoláním na policii agentura DPA. Z vraku se už podařilo vyprostit všechna těla. Příčina nehody se vyšetřuje.

Policie zpočátku hovořila o 18 pohřešovaných, domnívala se totiž, že mohl někdo v šoku po nehodě utéci do blízkého lesa. Nyní je podle policie ale jasné, že při nehodě zahynulo všech 18 osob ve věku 66 až 81 let. Stav některých ze tří desítek zraněných je podle policie vážný, dva lidé jsou v ohrožení života.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko severobavorské obce Münchberg, která leží asi 30 kilometrů od západočeské Aše. Celkem v autobuse cestovalo 46 pasažérů a dva řidiči.

Autobus narazil zezadu do kamionu kolem sedmé hodiny ranní, když se na dálnici začala tvořit kolona. Krátce po nárazu začal autobus hořet. Na fotografiích z místa neštěstí je vidět jen ohořelý vrak. Záchranáři na pomoc zraněným povolali mimo jiné několik vrtulníků.

V autobuse byla skupina důchodců ze Saska, uvedla policie. Podle německých médií pocházeli z Drážďan a z Horní Lužice, tedy nejvýchodnějšího cípu Saska na české a polské hranici. Namířeno měli podle místního listu Frankenpost do Itálie.

Podle agentury DPA byli na místo neštěstí už povoláni odborníci na soudní medicínu, aby pomohli při vyzvednutí a identifikaci těl z ohořelého vraku.

Dálnici A9, která spojuje Berlín s Mnichovem, policisté kvůli nehodě uzavřeli v obou směrech. Na místě se začaly tvořit dlouhé kolony.

Místo nehody se ještě v pondělí chystají navštívit spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. 

Podle Dobrindta hasiči na místo nehody přijeli do deseti minut od nahlášení neštěstí, kvůli velkému žáru ale již nemohli zachraňovat pasažéry, a soustředili se tak jen na uhašení ohně.

Soustrast obětem a pozůstalým už vyjádřila kancléřka Angela Merkelová i prezident Frank-Walter Steinmeier. Německé hlavě státu v telegramu kondoloval také český prezident Miloš Zeman.

Místo neštěstí mnoha lidem v regionu podle DPA připomene podobnou tragédii z roku 1990. Na dálnici u Münchbergu tehdy narazil v mlze kamion převážející mléko do aut, která kvůli předchozí srážce stála na vozovce. Zahynulo tehdy deset lidí a 122 utrpělo zranění, z toho 38 vážná.

Související