V severoněmeckém Hamburku začalo v pátek dopoledne jednání zemí G20. Prvním bodem programu byl boj proti terorismu, tedy téma, které by mělo členské státy spíše spojovat. Kontroverznější témata jako ochrana klimatu nebo volný obchod přišla na program odpoledne.

Na okraj summitu G20 se odpoledne poprvé k osobnímu jednání sešli americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin.

Ráno znovu nabraly na síle protesty proti summitu. Ve čtvrti Altona neznámí pachatelé zapálili desítky aut, zaútočili i na několik policejních vozů. Zraněno bylo celkem přes sto padesát příslušníků policejního sboru.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
7.7.2017 21:03 | Setkání Trumpa s Putinem je hodnoceno jako dobrý počin

Vůbec první osobní jednání ruského a amerického prezidenta Vladimira Putina a Donalda Trumpa, které se dnes uskutečnilo na okraj hamburského summitu G20, bylo přínosným a konstruktivním počinem. Prohlásili to ministři zahraničí USA a Ruska Rex Tillerson a Sergej Lavrov. Tillerson odpolední diskuzi označil za velmi dobrou výměnu názorů, ačkoli ne ve všem se Moskva s Washingtonem shodují. Žádný termín dalšího společného jednání obou prezidentů stanoven nebyl.

7.7.2017 20:22 | Lavrov: Trump přijal Putinovo ujištění, že Rusko do voleb nezasahovalo

"Pokud jde o vměšování Ruska, prezident (Trump) naléhal na prezidenta Putina více než jednou. Prezident Putin takové vměšování odmítl, jako to učinil v minulosti," řekl Tillerson k diskuzi o ruské roli v amerických volbách.

AP uvedla, že Trump jednání právě otázkou o možném vměšování do voleb začal. Lavrov k postoji Moskvy řekl, že Trump přijal Putinovo ujištění, že Rusko do amerických voleb nezasahovalo.

7.7.2017 20:08 | Trump a Putin diskutovali i o rozšíření příměří

Během jednání hovořili Donald Trump s Vladimirem Putinem podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona o možnosti příměří rozšířit i na další oblasti, kde je podle nich zastavení bojů možné. Šéf americké diplomacie dodal, že Washington s Moskvou mají stejný zájem na tom, aby se v Sýrii obnovila stabilita.

Obě země také souhlasí s tím, že o budoucí vládě blízkovýchodního státu je třeba diskutovat a že jakákoli změna musí být vyústěním politického procesu. USA ale podle Tillersona žádnou dlouhodobou roli nynějšího syrského prezidenta Bašára Asada a jeho rodiny pro budoucnost Sýrie nevidí, o způsobu předání moci ovšem musí být teprve rozhodnuto.

7.7.2017 19:53 | Na dodržování příměří má dohlížet ruská vojenská policie

Na tiskové konferenci po jednání Donalda Trumpa a Vladimira Putina potvrdili ministři zahraničí Spojených států a Ruska, že se prezidenti obou zemí dohodli na příměří na jihozápadě Sýrie, které by mohlo platit od neděle.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie.

Příměří podpořilo Jordánsko.

7.7.2017 19:47 | Trump chtěl od Putina odpověď k vměšování do voleb

Donald Trump chtěl během své vůbec první osobní schůzky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem odpověď na roli Moskvy v loňských prezidentských volbách ve Spojených státech. Podle agentury Reuters to prohlásil americký ministr zahraničí Rex Tillerson s tím, že Putin jakékoli nařčení z vměšování Ruska odmítl.

7.7.2017 19:04 | Trump je proti klimatické dohodě kvůli ochraně americké ekonomiky

Zhruba na 17:00 SELČ dnes Bílý dům ohlásil tiskové prohlášení. Na Twitteru pak zveřejnil prezidentův týdenní projev k národu, ve kterém Trump hovořil o významu ochrany amerického hospodářství.

Trump mimo jiné uvedl, že právě ochrana americké ekonomiky je důvod, proč se rozhodl jednostranně vypovědět účast na mezinárodní klimatické dohodě a proč je rozhodnut zcela zrušit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), pokud nebudou vyjednány pro USA spravedlivější podmínky.

7.7.2017 19:01 | Trump a Putin spolu mluvili dvě a půl hodiny

První osobní jednání prezidentů Spojených států a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina trvalo zhruba dvě a půl hodiny.

Původně se přitom podle různých zdrojů očekávala půlhodinová až hodinová diskuze.

O skončení schůzky informovalo podle agentury Reuters americké ministerstvo zahraničí, podrobnosti o jednání zatím zveřejněny nebyly.

7.7.2017 18:57 | Itálie naznačila, že stanoví kvóty na příjem migrantů z Afriky

Italský premiér Paolo Gentiloni dnes na okraj summitu skupiny G20 v Hamburku upozornil, že příjmová kapacita migrantů v Itálii "není neomezená". Jeho předchůdce ve funkci Matteo Renzi naznačil, že země by mohla stanovit limit pro množství přijímaných přistěhovalců.

"Nemohu se smířit s myšlenkou, že existuje mezinárodní záchranná operace na moři, ale příjem (migrantů) jen v jedné zemi," upozornil Gentiloni s poukazem na fakt, že drtivá většina migrantů z Afriky do Evropy směřuje přes Libyi právě do Itálie.

Expremiér Renzi předtím prohlásil, že se musí stanovit nějaká kvóta pro příjem přistěhovalců. "Nesmíme mít pocit viny, pokud nemůžeme přijmout všechny. Musíme zachraňovat všechny, ale nemůžeme všechny v Itálii přijmout," řekl.

7.7.2017 18:30 | Příměří by znamenalo "novou úroveň zapojení USA do konfliktu v Sýrii"

Pokud Washington s Moskvou skutečně vyhlásí příměří, bude to podle AP znamenat novou úroveň zapojení USA do konfliktu v Sýrii.

Spojené státy v bojích proti radikálnímu hnutí Islámský stát podporují rebely, kteří povstali proti režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada. Naopak Rusko je Asadovým klíčovým spojencem.

V některých syrských regionech platí klid zbraní, který dojednaly Rusko, Turecko a Írán, nikoli však USA. Toto příměří je ale porušováno.

7.7.2017 18:27 | Jedenáct demonstrantů se vážně zranilo

Skupina protestujících se podle televize n-tv ráno snažila ve čtvrti Bahrenfeld na západě Hamburku utéct před policisty přes zeď za pomoci kovových zábran. Ty ale zřejmě nevydržely jejich nápor a skupina spadla z asi čtyřmetrové výšky. Zraněno bylo celkem 14 lidí, z toho 11 těžce. Přesnou povahu zranění zatím policie neupřesnila, záležitost vyšetřuje.

Související