Skupina velkých světových ekonomik G20 se v závěrečném komuniké ze summitu v Hamburku přihlásila k volnému obchodu.

Devatenáct členů se vyslovilo i pro rychlé naplnění klimatických cílů, zároveň ale vzalo na vědomí odlišný postoj Spojených států.

O tom, zda se závěrečné prohlášení vůbec podaří schválit, panovaly během dvoudenního summitu pochybnosti.

Hlavním důvodem složitých vyjednávání byl zejména odlišný pohled amerického prezidenta Donalda Trumpa na otázky volného obchodu a ochrany klimatu. Trump opakovaně hovoří o zavedení protekcionistických opatření a v červnu rozhodl o tom, že USA odstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu.

V obou otázkách se nakonec vyjednavačům podařilo najít kompromis. Skupina G20 se tak sice hlásí k volnému obchodu bez protekcionismu, zároveň ale uznává roli "legitimních obranných instrumentů" v takovém obchodě.

Sledovali jsme online

 
8.7.2017 08:30 | On-line reportáž začíná

Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže ze summitu G20, který se koná v německém Hamburku.

8.7.2017 08:35 | Násilné střety pokračovaly v Hamburku i v noci

Násilnosti, které po celý pátek doprovázely summit skupiny G20 v Hamburku, neustaly ani v noci. Ve čtvrti St. Pauli se policie střetla s 500 demonstranty, kteří házeli kameny. Ve čtvrti Schanzenviertel jeden z policistů vystřelil varovně do vzduchu.

8.7.2017 08:40 | Varovný výstřel

"Jeden z policistů byl ve čtvrti Schanzenviertel masivně napaden násilníky a vypálil varovný výstřel," napsala na Twitteru hamburská policie. Později upřesnila, že byl napaden, když viděl loupež, proti níž chtěl s kolegy zakročit. Policista nakonec našel úkryt v jednom z obchodů.

8.7.2017 08:45 | Vodní děla a hořící předměty ze staveb

Ve čtvrti St. Pauli, která leží asi dva kilometry západně od Labské filharmonie, kde byl pro státníky uspořádán večerní koncert, policie proti odpůrcům summitu použila vodní děla. Podobně v pátek během dne postupovala mnohokrát. Střety ve čtvrti pokračovaly i pozdě večer, v některých ulicích navíc znovu hořely předměty, které tam levicoví radikálové naházeli. Materiál berou třeba na okolních stavbách.

8.7.2017 08:50 | Demonstranti chtějí proti bezpečnostním jednotkám spáchat závažné trestné činy

V noci pak policie na Twitteru uvedla, že výtržníci chtějí proti bezpečnostním jednotkám spáchat závažné trestné činy. "Situace je velmi vážná," sdělila policie.

Městem se podle úřadů pohybují výtržníci ozbrojení železnými tyčemi a praky, kterými střílejí kameny. Dav také obsadil lešení, ze kterých na policisty háže nejrůznější předměty.

8.7.2017 08:55 | Zraněných je 196 policistů

Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění nejméně 196 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici.

8.7.2017 09:20 | Reuters: Vyjednávači G20 našli cestu ke společnému prohlášení

Vyjednávačům na summitu skupiny velkých světových ekonomik G20 v Hamburku se podařilo najít cestu ke společnému závěrečnému prohlášení. S odvoláním na diplomata z Evropské unie to dnes uvedla agentura Reuters, podle níž zbývá dořešit jednu otázku týkající se ochrany klimatu.

8.7.2017 09:22 | USA chtějí zmínit fosilní paliva

V otázce klimatu se poslední sporný bod podle jednoho z evropských diplomatů týká požadavku Spojených států, aby v závěrečné deklaraci byla zmíněna fosilní paliva.

Jinak návrh počítá s tím, že se v něm 19 členů G20 přihlásí k naplňování Pařížské dohody o ochraně klimatu a zároveň vezmou na vědomí odlišný postoj USA.

8.7.2017 09:35 | Merkelová, Putin a Macron jednají v Hamburku o Ukrajině

Německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes ráno sešli na okraj summitu G20 v Hamburku, aby na společné snídani jednali o situaci na východní Ukrajině.

Německo, Rusko a Francie jsou spolu s Ukrajinou součástí tzv. normandského formátu, který je jednou z klíčových platforem pro politické řešení ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny.

Ani jeho snahy ale zatím nevedly k zásadnímu pokroku při naplňování minských dohod, které počítají s příměřím.

German Chancellor Angela Merkel poses with French President Emmanuel Macron and Russia's President Vladimir Putin (C) prior to a meeting during the G20 summit in HamburgLeaders of the world's top eco

8.7.2017 09:59 | Trump doufá v brzkou obchodní dohodu s Velkou Británií

Americký prezident Donald Trump doufá, že se Spojeným státům brzy podaří uzavřít bilaterální obchodní dohodu s Velkou Británií.

Řekl to dnes po setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou na okraj summitu G20 v Hamburku.

"Pracujeme na obchodní dohodě, která bude dohodou velmi významnou a velmi silnou. Skvělou pro obě země," citovala Trumpa agentura Reuters. Americký prezident také vyjádřil přesvědčení, že se dohodu podaří uzavřít rychle.

Jak ale poznamenává Reuters, Velká Británie nemůže uzavřít separátní obchodní dohodu se Spojenými státy, dokud neukončí proces vystoupení z Evropské unie, což by se mělo stát v roce 2019.

MGO001 G20 GERMANY 0708 11

8.7.2017 10:11 | Trump navštíví Velkou Británii

Donald Trump dnes také ukončil spekulace ohledně slibované návštěvy Velké Británie. Řekl, že zemi navštíví. Ještě začátkem tohoto měsíce přitom zdroje z jeho administrativy tvrdily, že Trump se do Británie v brzké budoucnosti nechystá. Z Británie se proti takové návštěvě ozývaly protesty některých politiků.

8.7.2017 10:18 | Kompromis v otázce volného obchodu

Zdá se, že v otázce volného obchodu našli vyjednávači takové formulace, které mohou podpořit všichni účastníci summitu. Podle agentury DPA spočívá kompromis v tom, že se skupina G20 přihlásí k volnému obchodu bez protekcionismu, zároveň ale uzná roli "legitimních obranných instrumentů" v takovém obchodě.

8.7.2017 10:33 | Trump ocenil Merkelovou jako skvělou a inspirující vůdkyni

Americký prezident Donald Trump dnes ocenil vůdčí schopnost německé kancléřky Angely Merkelové a označil ji za naprosto neuvěřitelnou a inspirující. Šéf Bílého domu, který v minulosti kancléřku tvrdě kritizoval, vyzdvihl i její skvělou organizaci summitu G20 v Hamburku.

"Chtěl bych poděkovat kancléřce Merkelové za to, co zde udělala. Je to skutečně neuvěřitelné, jak se věci zvládají. Nic přitom není jednoduché," uvedl Trump. Poukázal na rozsáhlé protesty v ulicích, které podle něj ale summit prakticky nenarušily. "Byla jste skvělá a odvedla jste fantastickou práci," uvedl na adresu německé kancléřky.

"Mnohokrát děkuji, paní kancléřko. Vaše schopnost vést je naprosto neuvěřitelná a velmi inspirující," řekl také na setkání uspořádaném na podporu podnikání žen.

DEU HAMBURG GERMANY G20 632

8.7.2017 10:49 | Merkelová, Putin a Macron se shodli na důležitosti minských dohod

Německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes v Hamburku shodli na důležitosti zavedení příměří na východní Ukrajině, jak s ním počítají takzvané minské dohody.

S odvoláním na mluvčího německé vlády Steffena Seiberta o tom informovala agentura Reuters.

8.7.2017 10:55 | Putin jednal s Erdoganem

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pokračoval ve schůzkách na okraj summitu, když jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Čekalo se, že budou diskutovat hlavně o situaci v Sýrii.

MOS03 G20 GERMANY 0708 11

8.7.2017 10:58 | Po včerejších protestech zůstaly vyrabované obchody
8.7.2017 12:07 | Komentář: Trump, Putin a jejich napjatá dvouhodinka

Když Trump řekl: O. K., Putine, neshodneme se, přejděme na jiné věci, fakticky kremelskému vládci otevřel cestu k tomu, aby v kybernetických útocích, šíření falešných zpráv přes zdánlivě zpravodajské servery a podobném dál jen pokračoval, píše ve svém komentáři Teodor Marjanovič.

8.7.2017 12:34 | 70 požárů, 126 výjezdů záchranky

Hasiči v Hamburku od pátku zlikvidovali 70 větších i menších požárů. Záchranka vyjela ke 126 zákrokům.

8.7.2017 12:37 | 213 zraněných policistů

Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění nejméně 213 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici. V noci na dnešek policie zatkla 43 lidí, od začátku protestů už 143.

8.7.2017 12:38 | Hamburský primátor podle opozice podcenil situaci

Opozice kvůli dosavadním výtržnostem tvrdě kritizuje hamburského primátora Olafa Scholze (SPD), který podle ní podcenil situaci, když před summitem mimo jiné říkal, že občané města tuto akci sotva zaznamenají.

8.7.2017 12:39 | Minské dohody jsou naplňovány pomalu

"Minské dohody jsou naplňovány příliš pomalu," uvedl po setkání německé kancléřky Angely Merkelové, ruského prezidenta Vladimira Putina a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který to podle Reuters označil za zklamání.

Měla by podle něj být přijata efektivní opatření, která povedou ke skutečnému příměří a která zajistí stažení vojenských prostředků z oblasti.

8.7.2017 12:41 | Macron se sešel se Si Ťin-pchingem

K dalšímu bilaterálnímu jednání, jehož tématem byla mimo jiné Pařížská dohoda o ochraně klimatu, se dnes sešel francouzský prezident Emmanuel Macron s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Kromě toho, že se postavili za Pařížskou dohodu, chtějí i podpořit spolupráci na projektech obnovitelných zdrojů energie.

MGO228 G20 GERMANY 0708 11

8.7.2017 12:45 | V restauraci seděli hosté, zatímco před jejími okny šlehaly plameny, popisuje Der Spiegel

Levicoví radikálové, oblečeni v drahých bundách globálních značek, jako je Jack Wolfskin nebo The North Face, protestují zapalováním barikád na ulici proti kapitalismu. I tak vypadaly násilné protesty proti summitu největších světových ekonomik G20 v Hamburku. Nočních nepokojů ve čtvrti Schanzenviertel byla svědkem redaktorka magazínu Der Spiegel.

"Byly to neskutečné scény, které se odehrávaly krátce před půlnocí v hamburské čtvrti Schanzenviertel: demonstranti naházeli a zapálili na ulici popelnice, kartony a jízdní kola. Barikády hořely světlým plamenem, který šlehal metr do výšky," popsala novinářka Cordula Meyerová dění před zásahem hamburské policie.

"Jsou tam ženy i muži oblečení do černého, někteří s maskou, jiní s helmou. Na strážníky házejí kameny a lahve. Jsou tam ale i běžně oblečení lidé, kteří si vše natáčejí smartphonem a ten kravál je viditelně fascinuje," uvádí Meyerová s tím, že přilehlý kiosek všem zúčastněným prodával pivo a kolu.

Na místě protestovali i cizinci, podle Meyerové z Itálie a Španělska.

Kromě antikapitalistických hesel provolávali nenávist k policii, která zasahovala i slzným plynem. Na jednom z okolních domů visel plakát s řečnickou otázkou "Prostor, kde neplatí právo?!?" Situace se zdála mimo kontrolu úřadů téměř dvě hodiny.

"V restauraci Maraba, stejně jako v několika dalších hospodách, seděli hosté, popíjeli a jedli, zatímco před okny šlehaly plameny, létaly kameny, vodní děla projížděla ulicí a vrtulníky kroužily nad čtvrtí," zaznamenala novinářka život nezúčastněných obyvatel města.

STN118 G20 GERMANY PROTEST 0708 11

8.7.2017 13:16 | Který představitel zemí G20 je nejvyhledávanější osobností na Googlu?
8.7.2017 13:22 | Obyvatelé Hamburku odmítají násilí

Takhle vypadá čtvrť, ve které včera v noci vypukly násilné protesty.

8.7.2017 14:48 | Vztahy Ruska a Francie se citelně zlepšily, řekl Macron Putinovi

Francie a Rusko dosáhly hmatatelného pokroku ve vzájemných vztazích, které by se mohly dostat do nové fáze.

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi to dnes podle agentury Reuters řekl jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron.

"Co se týče dvoustranných a regionálních otázek, vítám kvalitu a intenzitu práce, která byla od té doby vykonána," řekl Macron, který nechal Putina asi 20 minut čekat, než se odebrali k dvoustrannému jednání za zavřenými dveřmi.

"Myslím, že teď můžeme pokračovat v nové fázi, protože jsme oba viděli, že děláme to, co jsme řekli," dodal Macron.

GDY123 G20 GERMANY 0708 11

8.7.2017 14:55 | Němečtí politici ostře odsuzují výtržnosti radikálů v Hamburku

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU) dnes ostře kritizoval brutalitu a násilnosti radikálů během summitu skupiny G20 v Hamburku. Odsuzující slova zvolili i další němečtí politici, objevují se také požadavky na odškodnění postižených.

Dvojice dnešních demonstrací, kterých se dohromady účastní přes 20 000 lidí, se zatím obešla bez výtržností.

8.7.2017 15:00 | De Maiziére: Nejsou to demonstranti, ale zločinci

"Brutalita, s jakou včera (v pátek) a den předtím v Hamburku postupovali extrémně násilní radikálové, je nepochopitelná a skandální. To nejsou žádní demonstranti, to jsou zločinci," uvedl německý ministr vnitra Thomas de Maiziére.

"To, co zde vidíme, je opak demokratického protestu," dodal s tím, že by proti "těžkým zločinům" měla policie a justice postupovat se vší tvrdostí.

Ministr uvítal, že byla řada radikálů zatčena a poděkoval za odvedenou práci policistům.

Vyjádřil také přesvědčení, že není možné, aby skupina radikálních násilníků a žhářů určovala, zda nebo kde a kdy se sejdou šéfové zemí a vlád k nutným rozhovorům a jednáním.

8.7.2017 15:05 | Altmaier přirovnal levicové extremisty k islamistům

Ještě tvrdší byl ve svém vyjádření šéf kancléřství Peter Altmaier (CDU). "Teror levicových extremistů v Hamburku byl odporný a tak zlý jako teror ze strany pravicových extremistů a islamistů," napsal na Twitteru.

8.7.2017 15:10 | Uvažuje se o odškodném

Výtržnosti odsoudili i politici za koaliční sociální demokraty. Mluvčí jejich poslanecké frakce pro otázky vnitřní bezpečnosti Burkhard Lischka se například vyslovil pro co nejrychlejší odškodnění lidí, kterým byla při násilných protestech poškozena auta, obchod či další majetek.

8.7.2017 15:15 | Ivanka Trumpová na summitu G20 na chvíli zastoupila svého otce

Ivanka Trumpová dnes na chvíli zastoupila svého otce, amerického prezidenta Donalda Trumpa, u stolu hlav států a vlád na summitu skupiny G20 v Hamburku.

Velmi nezvyklý krok zdůvodnila podle německých médií americká delegace tím, že Trump musel na chvíli sál opustit.

Pětatřicetiletá Trumpová je sice poradkyní svého otce a patří mezi osoby, kterým americký prezident nejvíce věří, nemá ale žádný oficiální vládní post. Proto byl dnešní krok tak neobvyklý.

Americká strana uvedla, že Ivanka Trumpová už v jednací místnosti byla předtím a za svého otce jen na chvíli zaskočila. "Když ostatní hlavy států nebo šéfové vlád místnost opustí, také je někdo u stolu krátkodobě zastoupí," uvedl člen americké delegace.

8.7.2017 15:24 | Putin ujistil G20, že Moskva do voleb v USA nezasahovala

Ruský prezident Vladimir Putin v Hamburku ujistil partnery ze skupiny velkých světových ekonomik G20, že Moskva do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech nezasahovala.

S odvoláním na ruskou zástupkyni v G20 to dnes uvedla agentura Reuters.

Totéž už v pátek Putin sdělil na bilaterálním jednání americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

8.7.2017 15:50 | G20 je pro volný obchod a s výjimkou USA i pro klimatické cíle

Skupina velkých světových ekonomik G20 se v závěrečném komuniké ze summitu v Hamburku přihlásila k volnému obchodu.

Devatenáct členů se vyslovilo i pro rychlé naplnění klimatických cílů, zároveň ale vzalo na vědomí odlišný postoj Spojených států. O tom, zda se závěrečné prohlášení vůbec podaří schválit, panovaly během dvoudenního summitu pochybnosti.

8.7.2017 16:13 | Merkelová odsoudila násilí v ulicích

"Není žádné ospravedlnění pro násilí, plundrování a brutalitu, kterých se dopouští někteří demonstranté," prohlásila kancléřka na tiskové konferenci. Zároveň poděkovala policejním složkám za to, jak situaci zvládly.

8.7.2017 16:16 | Spojené státy se podle kancléřky k dohodě nepřipojí ani v budoucnu

Německá kancléřka také vyjádřila lítost nad tím, že nedošlo ke konsensu o klimatické dohodě, nesdílí však optimistické úvahy o tom, že se v budoucnu USA k dohodě opět připojí.

8.7.2017 16:20 | USA budou dál pomáhat s čistším využitím fosilních paliv

V závěrečném prohlášení budou USA vyjmuty z naplňování cílů pařížské klimatické dohody, bude v něm však také obsažena formulace, že Spojené státy chtějí s ostatními zeměmi úzce spolupracovat a pomáhat jim "v čistším a účinnějším využití fosilních paliv".

8.7.2017 16:30 | Země G20 vypracují studii k obchodu s ocelí

Země G20 se podle Merkelové také dohodly, že do listopadu budou mít podrobnou zprávu k problematice vývozu oceli. Kancléřka věří, že to pomůže vyřešit spory, které hrozí přerůst v obchodní válku. Dohoda je reakcí na to, že USA uvažují v otázce obchodu s ocelí o zavedení protekcionistických opatření. Evropská unie už má pro takový případ nachystaná odvetná opatření, která by se podle německého magazínu Der Spiegel mohla týkat amerických zemědělských produktů, jako je kukuřice, sója nebo rýže.

8.7.2017 16:39 | V prosinci bude další summit

Emmanuel Macron oznámil konání klimatického summitu na 12. prosince 2017. Také vyjádřil lítost nad odstoupením USA od klimatické dohody, zdůraznil však, že to neznamená, že by její cíle nemusely naplňovat další státy.

8.7.2017 16:41 | Merkelová: Mezi Německem a Tureckem jsou hluboké názorové rozdíly

Čtvrteční bilaterální jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem ukázalo hluboké rozdíly v názorech mezi Berlínem a Ankarou. Řekla to dnes německá kancléřka Angela Merkelová. Státníci se sešli vpředvečer summitu G20.

Ty největší rozpory se podle ní týkají hlavně dění v Turecku. Hluboce rozdílné názory se podle německé kancléřky týkají například masivního zatýkání v Turecku po loňském pokusu části armády o státní převrat nebo sporů o návštěvy vojáků bundeswehru v Turecku.

8.7.2017 17:04 | Macron: Summit G20 zachoval rovnováhu u klimatu i obchodu

Summit velkých světových ekonomik G20 pomohl zachovat nutnou rovnováhu v otázce boje proti klimatickým změnám i v otázce volného obchodu. Na tiskové konferenci to na závěr dvoudenních jednání v Hamburku dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.

8.7.2017 17:10 | Putin vyjádřil důvěru ve zlepšování vztahů

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyjádřil důvěru ve zlepšování vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Na tiskové konferenci po skončení summitu také uvedl, že s Německem má Rusko dobré vztahy a že do tamních voleb se nehodlá vměšovat. 

Putin dále prohlásil, že navázal osobní vztah se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.

Upozornil, že americký prezident ve skutečnosti působí velmi odlišně ve srovnání s tím, jaký dojem vyvolává v televizi.

8.7.2017 17:16 | Některé otázky mohou vyřešit jen USA a Rusko, míní Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová je ráda, že se americký prezident Donald Trump a jeho a ruský protějšek Vladimir Putin poprvé setkali v Hamburku. Myslí si totiž, že jsou otázky, které mohou vyřešit jen tyto dvě země. Jako příklad uvedla konflikt v Sýrii.

"Jsem ráda, že se zde na okraj schůzky G20 uskutečnilo první setkání prezidenta Trumpa a prezidenta Putina. Jsem toho názoru, že bychom vždy měli mluvit spolu, a ne tolik o sobě," řekla dnes Merkelová na tiskové konferenci po skončení dvoudenního summitu.

8.7.2017 17:37 | Trump: Zbavit KLDR jaderných ambicí asi nějaký čas potrvá

Zbavit Severní Koreu jaderných ambicí možná nějaký čas potrvá. Řekl to dnes Donald Trump. Spojeným státům a Číně by se to ale podle něj nakonec mohlo podařit. Trump se tak vyjádřil na závěr summitu velkých světových ekonomik G20 v Hamburku, když se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Toho vyzval, aby Peking využil svého ekonomického vlivu a na Pchjongjang vyvinul patřičný tlak.

8.7.2017 17:53 | G20 chce také digitalizovat nebo zlepšovat přístup žen

Devatenáctistránkové závěrečné prohlášení obsahuje i pasáže o digitalizaci, zlepšení přístupu žen na pracovní trh, boji proti převaděčům lidí nebo korupci.

Komuniké se dále zabývá spravedlivým daňovým systémem v mezinárodním měřítku, spoluprací v oblasti zdravotnictví nebo spoluprací s Afrikou.

Té se týká i Trumpův příslib dát 639 milionů dolarů (14,6 miliardy korun) na humanitární pomoc lidem hladovějícím kvůli konfliktům v Somálsku, Jižním Súdánu, Nigérii a Jemenu. Kritici ale upozorňují, že celkově Trump americkou rozvojovou pomoc snížil o sumu, která výrazně překračuje tuto částku.

8.7.2017 18:52 | Záskok dcery Ivanky je terčem kritiky i vtipů
8.7.2017 21:00 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž je u konce, děkujeme za pozornost! 

Související