Skupina velkých světových ekonomik G20 se v závěrečném komuniké ze summitu v Hamburku přihlásila k volnému obchodu.

Devatenáct členů se vyslovilo i pro rychlé naplnění klimatických cílů, zároveň ale vzalo na vědomí odlišný postoj Spojených států.

O tom, zda se závěrečné prohlášení vůbec podaří schválit, panovaly během dvoudenního summitu pochybnosti.

Hlavním důvodem složitých vyjednávání byl zejména odlišný pohled amerického prezidenta Donalda Trumpa na otázky volného obchodu a ochrany klimatu. Trump opakovaně hovoří o zavedení protekcionistických opatření a v červnu rozhodl o tom, že USA odstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu.

V obou otázkách se nakonec vyjednavačům podařilo najít kompromis. Skupina G20 se tak sice hlásí k volnému obchodu bez protekcionismu, zároveň ale uznává roli "legitimních obranných instrumentů" v takovém obchodě.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
8.7.2017 21:00 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž je u konce, děkujeme za pozornost! 

8.7.2017 18:52 | Záskok dcery Ivanky je terčem kritiky i vtipů

8.7.2017 17:53 | G20 chce také digitalizovat nebo zlepšovat přístup žen

Devatenáctistránkové závěrečné prohlášení obsahuje i pasáže o digitalizaci, zlepšení přístupu žen na pracovní trh, boji proti převaděčům lidí nebo korupci.

Komuniké se dále zabývá spravedlivým daňovým systémem v mezinárodním měřítku, spoluprací v oblasti zdravotnictví nebo spoluprací s Afrikou.

Té se týká i Trumpův příslib dát 639 milionů dolarů (14,6 miliardy korun) na humanitární pomoc lidem hladovějícím kvůli konfliktům v Somálsku, Jižním Súdánu, Nigérii a Jemenu. Kritici ale upozorňují, že celkově Trump americkou rozvojovou pomoc snížil o sumu, která výrazně překračuje tuto částku.

8.7.2017 17:37 | Trump: Zbavit KLDR jaderných ambicí asi nějaký čas potrvá

Zbavit Severní Koreu jaderných ambicí možná nějaký čas potrvá. Řekl to dnes Donald Trump. Spojeným státům a Číně by se to ale podle něj nakonec mohlo podařit. Trump se tak vyjádřil na závěr summitu velkých světových ekonomik G20 v Hamburku, když se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Toho vyzval, aby Peking využil svého ekonomického vlivu a na Pchjongjang vyvinul patřičný tlak.

8.7.2017 17:16 | Některé otázky mohou vyřešit jen USA a Rusko, míní Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová je ráda, že se americký prezident Donald Trump a jeho a ruský protějšek Vladimir Putin poprvé setkali v Hamburku. Myslí si totiž, že jsou otázky, které mohou vyřešit jen tyto dvě země. Jako příklad uvedla konflikt v Sýrii.

"Jsem ráda, že se zde na okraj schůzky G20 uskutečnilo první setkání prezidenta Trumpa a prezidenta Putina. Jsem toho názoru, že bychom vždy měli mluvit spolu, a ne tolik o sobě," řekla dnes Merkelová na tiskové konferenci po skončení dvoudenního summitu.

8.7.2017 17:10 | Putin vyjádřil důvěru ve zlepšování vztahů

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyjádřil důvěru ve zlepšování vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Na tiskové konferenci po skončení summitu také uvedl, že s Německem má Rusko dobré vztahy a že do tamních voleb se nehodlá vměšovat. 

Putin dále prohlásil, že navázal osobní vztah se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.

Upozornil, že americký prezident ve skutečnosti působí velmi odlišně ve srovnání s tím, jaký dojem vyvolává v televizi.

8.7.2017 17:04 | Macron: Summit G20 zachoval rovnováhu u klimatu i obchodu

Summit velkých světových ekonomik G20 pomohl zachovat nutnou rovnováhu v otázce boje proti klimatickým změnám i v otázce volného obchodu. Na tiskové konferenci to na závěr dvoudenních jednání v Hamburku dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.

8.7.2017 16:41 | Merkelová: Mezi Německem a Tureckem jsou hluboké názorové rozdíly

Čtvrteční bilaterální jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem ukázalo hluboké rozdíly v názorech mezi Berlínem a Ankarou. Řekla to dnes německá kancléřka Angela Merkelová. Státníci se sešli vpředvečer summitu G20.

Ty největší rozpory se podle ní týkají hlavně dění v Turecku. Hluboce rozdílné názory se podle německé kancléřky týkají například masivního zatýkání v Turecku po loňském pokusu části armády o státní převrat nebo sporů o návštěvy vojáků bundeswehru v Turecku.

8.7.2017 16:39 | V prosinci bude další summit

Emmanuel Macron oznámil konání klimatického summitu na 12. prosince 2017. Také vyjádřil lítost nad odstoupením USA od klimatické dohody, zdůraznil však, že to neznamená, že by její cíle nemusely naplňovat další státy.

8.7.2017 16:30 | Země G20 vypracují studii k obchodu s ocelí

Země G20 se podle Merkelové také dohodly, že do listopadu budou mít podrobnou zprávu k problematice vývozu oceli. Kancléřka věří, že to pomůže vyřešit spory, které hrozí přerůst v obchodní válku. Dohoda je reakcí na to, že USA uvažují v otázce obchodu s ocelí o zavedení protekcionistických opatření. Evropská unie už má pro takový případ nachystaná odvetná opatření, která by se podle německého magazínu Der Spiegel mohla týkat amerických zemědělských produktů, jako je kukuřice, sója nebo rýže.

Související