Kdyby Grenfell Tower začal hořet za Margaret Thatcherové, tak by ji tiskový tajemník vzbudil ve tři ráno a v pět by už premiérku zabíraly kamery před hořícím domem," řekl mi před pár dny nejmenovaný poslanec Konzervativní strany, který Theresu Mayovou nemá mírně řečeno v lásce. A nemůže za to jen bláznivý vývoj posledních měsíců, kdy se lidé, kteří v tu chvíli nechtěli vládnout, dostali nečekaně k moci, a ti, kteří si nepřáli brexit, mu teď dávají obsah.

Pomalá a rozpačitá reakce na tragický požár londýnského věžáku, po kterém zůstalo na devadesát mrtvých, byla jen urychlením prudkého "sešupu" ministerské předsedkyně, která se přesně před rokem stala předsedkyní Konzervativní strany. Dokud Theresa Mayová stojí u řečnického pultíku nebo v Dolní sněmovně a se sevřenými rty oznamuje tvrdý boj s Evropskou unií o co nejlepší brexitovou smlouvu, stojí si její akcie u domácího publika poměrně dobře. Jenže jakmile se stane v podstatě cokoli jiného, hlavně když má Mayová jednat a mluvit s obyčejnými lidmi, nastává pro její poradce zásadní problém. Taktika "schovávání se" před televizními a rozhlasovými vystoupeními během předvolební kampaně byla velmi pravděpodobně výsledkem zkoušek nanečisto, jak by Mayová na obrazovce a v éteru bývala obstála, resp. neobstála. Některé záběry ze setkání s voliči ale ukázaly, že šéfka vlády je nejistá i při tomto tak základním politickém úkonu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru