Turecké úřady vydaly 105 zatykačů na osoby pracující v oblasti informačních technologií, jimž připisují účast na loňském nezdařeném převratu. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na tureckou státní agenturu Anadolu. V pondělí bylo zatčeno několik desítek pracovníků univerzit.

Policie dosud ze 105 zmíněných zatkla 52 osob, včetně zaměstnanců Turecké vědecko-výzkumné rady TUBITAK a telekomunikačního úřadu. Podezřelí, kteří byli zadrženi v úterý a v pondělí, užívali aplikaci ByLock, jejíž pomocí spolu podle policie komunikují stoupenci duchovního Fethullaha Gülena. Toho Ankara označila za strůjce loňského červencového pokusu o státní převrat.

V pondělí Turecko vydalo 72 zatykačů na pracovníky univerzit. Podle posledních zpráv z nich policie zatkla 42 osob, včetně známého akademika Koraye Caliskana, který v minulosti působil jako poradce šéfa opozice Kemala Kiliçdaroglua.

Kiliçdaroglu v minulých týdnech inicioval 25denní protivládní pochod z Ankary do Istanbulu, jehož závěru v istanbulské čtvrti Maltepe se zúčastnily statisíce lidí.

Skupiny hájící lidská práva a opozice tvrdí, že Turecko sklouzává k autoritářské vládě už několik let a že proces urychlily jednak neúspěšný převrat loni v červenci, jednak letošní dubnové referendum, díky němuž Erdogan získal další pravomoci. Vláda vlny zatýkání a ústavní změny obhajuje potřebou reagovat na bezpečnostní hrozbu.

Související