Čečenec Zaur Dadajev, usvědčený z předloňské vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova, byl ve čtvrtek v Moskvě odsouzen k 20 letům odnětí svobody. Prokurátorka přitom žádala doživotí. Čtveřice spolupachatelů si má podle vojenského soudu odpykat tresty od 11 do 19 let, informovala agentura Interfax.

Obhájci odsouzených se hodlají odvolat, prokurátorka má v úmyslu se k takové možnosti vyjádřit až po prostudování rozsudku.

Soudce Jurij Žitnikov v rozsudku uvedl, že trest si má odsouzenec odpykat v nápravném zařízení s přísným režimem.

Ještě dříve Dadajevovi vyměřil 17 let za nájemnou vraždu a sedm let za nezákonné držení zbraně, což nakonec shrnul do 20 let.

"Nejsem vinen, věřím v Alláha a neskloním se před nikým. Ani před prokuraturou, ani před (vyšetřovatelem) Krasnovem, ani před (tajnou službou) FSB," prohlásil Dadajev. Řekl také, že jeho doznání bylo vynuceno mučením.

Soud rovněž Dadajeva zbavil hodnosti poručíka, státního vyznamenání za statečnost a vyměřil mu pokutu 100 000 rublů (asi 38 000 korun).

Pro spolupachatele vraždy navrhovala prokurátorka tresty od 17 do 23 let. Podle rozsudku si Anzor Gubašev má odpykat 19 let za mřížemi, jeho bratr Šadid 16 let, Tamerlan Eskerchanov 14 let a Chamzat Bachajev 11 let, všichni v zařízení s přísným režimem. Všichni také mají zaplatit po 100 000 rublech. Eskerchanov přišel o hodnost praporčíka policie.

"Dali 11 let člověku, který nic nespáchal," řekl Bachajevův advokát. Dadajevův obhájce si stěžoval, že soud vyloučil z případu záznamy z kamer, dokazující alibi jeho klienta. "Soud se dopustil tolika pochybení, že rozsudek bude zrušen," věří advokátka Eskerchanova.

Verdikt neuspokojil ani pozůstalé. Právní zástupce Němcovovy dcery zdůraznil, že organizátoři a objednavatelé vraždy, které se dosud nepodařilo vypátrat, by měli dostat tvrdší tresty než vykonavatelé.

"Samozřejmě, že je to málo. Co je 20 let za lidský život?" prohlásil Němcovův spolupracovník Ilja Jašin. Tak mírný trest podle něj vzbuzuje pochybnosti, protože pro nájemného vraha je jedině správné doživotí. Za ještě horší považuje, že vrahův klient je na svobodě.

Mluvčí Vyšetřovacího výboru, který je jakousi ruskou obdobou FBI, ujistila veřejnost, že vynesením verdiktu vyšetřování Němcovova případu nekončí. Ostatně po předpokládaném organizátorovi vraždy Ruslanu Muchudinovovi bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání.

Němcovova dcera Žanna se podle serveru Newsru.com naopak domnívá, že vyšetřovatelé pátrají pouze "na oko" a rozhodli se Muchadinova raději nedopadnout, protože od tohoto muže vede stopa ke spolupracovníkům vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova.

Porota shledala 29. června pětici Čečenců vinnými z úkladné vraždy kritika Kremlu. Dadajev je považován za vykonavatele vraždy, jejíhož objednavatele se dosud nepodařilo vypátrat. Bratry Gubaševovy, Bachajeva a Tamerlana Eskerchanova, kteří podle obžaloby zajistili zbraň a Němcova před vraždou sledovali, porota označila za spolupachatele.

Dadajev podle vyšetřovatelů zabil Němcova na mostě přes řeku Moskvu na dohled od Kremlu půl hodiny před půlnocí 27. února 2015. Usmrtil ho šesti výstřely z pistole.

Podle vyšetřovatelů byl šestým spolupachatelem Beslan Šavanov, který se později při zatýkání v Čečensku vyhodil do povětří trhavinou.

Brazilský exprezident da Silva má jít skoro na deset let do vězení za korupci, rozhodl soud - čtěte ZDE

Trumpovi reálně hrozí odvolání z prezidentské funkce, pokud se prokáže napojení jeho týmu na Rusy - čtěte ZDE

Od Antarktidy se odtrhla bilion tun vážící kra - čtěte ZDE

Prokurátorka žádá pro Němcovova vraha doživotí, degradaci z hodnosti poručíka a odebrání vyznamenání za statečnost - čtěte ZDE

Související