Top chart

● Martin Štefunko končí podle informací HN jako předseda dozorčí rady operátora O2. Štefunko na firmu dohlížel po té, co ji v roce 2013 převzala investiční společnost PPF Group Petra Kellnera od španělských vlastníků. Tisková mluvčí PPF Zuzana Migdalová odmítla informaci potvrdit.

● Banka Morgan Stanley, která v březnu zprostředkovala prodej provozovatele sociální sítě Snapchat na burze po 17 dolarech za akcii, si sype popel na hlavu. Prý se spletla ohledně schopnosti firmy přilákat dost inzerentů. Banka nyní vidí hodnotu společnosti na 16 dolarech za akcii.

● Chytré telefony mají nejvíce voliči pravice, ukázala první politická analýza, která využila velká data. Výsledek zkoumání zpochybňuje smysl boje bývalého předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky za levnější data před podzimními volbami. Pro jeho voliče toto téma nemusí být důležité.

● Průzkum poradenské firmy Deloitte ukázal, že Britové méně utrácejí a tamní firmy omezují investice. Důvodem je plán Velké Británie odejít z EU. Co ale říkají o negativních dopadech brexitu na britskou ekonomiku pochybovači?

● Průměrná cena jedné hodiny práce je v tuzemsku 10,4 eura. V rámci evropské osmadvacítky je Česko na 21. místě za Slovenskem (10,7 eura) a před Maďarskem (10,1 eura). V Německu stojí hodina práce třikrát více než v Česku (33,6 eura). Prostor pro zvýšení mezd v Česku tedy existuje. Vyšší výdělky by pak mohly přimět k návratu domů Čechy, kteří vyjeli za prací do ciziny.

● V českých hotelech se letos ubytovalo více lidí, než kolik žilo v bývalém Československu. Za pět měsíců do května hotely navštívilo 15 milionů hostů.

Glosa o kubánském rumu, českém průmyslu a dluhu z dob Československa

Před loňskými Vánocemi to vypadalo, že má Kuba dost rumu na to, aby s ním mohla splatit část ze sedmimiliardového dluhu vůči Česku. Teď se zdá, že české ministerstvo financí, které podle serveru BBC o splacení dluhu z dob komunistického Československa s Havanou loni jednalo, propáslo svou příležitost. Kubě dochází rum. Alespoň ten kvalitní. Podle kubánského státního lihovaru Cuba Ron, který kromě licenčního Havana Club rumu vyrábí a vyváží i rumy pod vlastní značnou Cubay, poptávka po rumu na ostrově svobody v posledních letech raketově vzrostla. Na vině jsou turisté včetně Američanů, kterým rum chutná a ve velkém.

Cuba Ron v Česku jedná s Pacovskými strojírnami o možné dodávce nového lihovaru na klíč. Platit rumem tentokrát Kubánci nemají v plánu. Pokud Pacovské strojírny ve výběrovém řízení uspějí, utrží zhruba 100 milionů korun. Jak ale od Havany získat oněch sedm miliard? Expertní skupina na ministerstvu financí o kubánském dluhu dál jedná. Barter, a tedy umoření dluhu alespoň zčásti surovinami či zbožím, je stále ve hře.

Jak by splátka rumem mohla vypadat? Kdo bude v Česku kubánský rum pro českou vládu skladovat? Kdo bude pověřen jeho prodejem a jak zpeněžení státních rumových zásob proběhne? Klíčové také je, jaký druh rumu (stáří, obsah alkoholu atp.) Česko od Kuby získá.

Na Kubě navíc neexistuje sklářský průmysl, a je tedy otázkou, jestli by se našel potřebný počet lahví pro rumové splátky. Peníze jsou zkrátka stále nejjednodušší formou splácení dluhů. Nicméně je tu ještě jedno řešení. Cuba Ron by rád na Kubě rozjel distribuci piva z dovozu. Firma už oťukává možnosti spolupráce s českým Budvarem. Protože jde v obou případech o státem vlastněné firmy, mohly by se dohodnout také na tom, že se část zisku z prodeje českobudějovického piva na Kubě použije na splacení dluhu.

Kdo hodně investuje do přemýšlení, jak znásobit hodnotu firmu

Zbyněk Frolík. Jeden z nejznámějších českých podnikatelů se dohodl s americkou investiční bankou JPMorgan, aby pomohla zvednout obrat jeho výrobce zdravotnických lůžek Linet na 1 miliardu eur ze současných 250 milionů. Ve hře je i fúze s konkurencí nebo velká akvizice.

Peníze však Frolík nehledá. Ty si lze levně půjčit. V nově vzniklé firmě, ať už bude mít jakoukoliv podobu, si chce ponechat podíl. Cílem je z jedničky na evropském trhu nemocničních lůžek udělat globálního lídra. Celosvětově se nyní Linet řadí na třetí až čtvrtou pozici. Podle Frolíka má JPMorgan výhodu v tom, že zná zdravotnický trh v USA. V každém případě by ale 63letý Frolík rád získal více času na vnoučata.

Kdo umí investice včas ukončit

Mediální společnost Central European Media Enterprises, která v Česku vlastní solidně vynášející televizi Nova, v Chorvatsku a ve Slovinsku dojednala prodej svých dvou tamních stanic. Slovinská firma Slovenia Broadband má za ně zaplatit téměř šest miliard korun. Management CME se tak přiblížil ke splnění letošních cílů ohledně snížení celkového dluhu (před oznámeným prodejem činil zhruba 23 miliard korun) a z něho plynoucího zvýšení hodnoty v Praze sídlící firmy. Díky zlepšujícím se financím může být CME i nadále atraktivní investicí. Od začátku roku se cena jejích akcií zvýšila zhruba o 50 procent.

Co láká

Nákup kosmetiky či vitaminů od kamarádky v pohodlí vlastního obýváku. V Česku se daří přímému prodeji, kdy prodejce kupujícího (obvykle se znají) navštíví doma a při kávě dojde k vlastní transakci. Přímých prodejců je v Česku několik set tisíc. Loni prodali zboží za 6,8 miliardy korun, což je o sedm procent více než o rok dříve. Celosvětově přímé prodeje rostly pomaleji, jen o tři procenta.

Co lákat má

Konsolidace sektoru správy majetku a investic předtím, než trh ovládnou roboti. Společnost Amundi, která je největším hráčem na tomto trhu v Evropě a v Česku vlastní Investiční kapitálovou společnost KB (IKS KB), koupila konkurenta Pioneer Investments. Od UniCredit Bank firmu, jež působí mimo jiné i v Česku, získala za 3,55 miliardy eur. Po započtení akvizice Pioneer Investments spravuje Amundi investice za celkem 1,3 bilionu eur.

Kdo prohrává a kdo vyhrává

To není úplně jasné. Online prodejce letenek Kiwi.com se dočkal uznání v podobě kontraktu s nejstarším evropským systémem pro rezervace letenek Amadeus. Finanční podrobnosti dohody, kterou obě firmy nazývají spoluprací, nebyly zveřejněny. Firmy sice hovoří o vzájemném využití svých počítačových systémů, ale zůstává otázkou, jestli Amadeus nezískal díky Kiwi.com jen dalšího platícího klienta. Mohlo by to také vysvětlovat růst akcií Amadea.

Od začátku roku posílily zhruba o čtvrtinu. Protože ale Kiwi.com dokáže díky partnerství s Amadeem nabídnout více letových spojení než nyní, profitovat by mohl i brněnský start-up.

Mimo byznys

Redaktoři v americkém deníku The New York Times si našli nového "koníčka". Mapují a vysvětlují onlinové obrázky pro potěchu (emoji a memy). Týdeník Respekt jede na stejné vlně. V posledním čísle se věnuje stejnému tématu s důrazem na byznys a politiku.

Donald Trump