Loňské schůzky Donalda Trumpa mladšího s ruskou právničkou během prezidentské kampaně ve Spojených státech se zúčastnil i někdejší člen sovětské kontrašpionáže Rinat Achmetšin. Rus, který v současnosti pracuje jako lobbista, to v pátek řekl agentuře AP a zároveň popřel, že by byl v minulém režimu vycvičen jako agent. Ruská média uvedla, že vazby na současné tajné služby nemá. Podle televize CNN se setkání z ruské strany zúčastnili i další lidé, o nichž se dosud nemluvilo.

Podle ruských médií je Achmetšin ruským emigrantem s ruským a americkým občanstvím. Agentura RBK v pátek napsala, že byl lobbistou organizace Human Rights Accountability Global Initiative Foundation (HRAGIF), která byla vytvořena speciálně s cílem dosáhnout zrušení takzvaného Magnitského zákona.

Zákon byl v USA přijat v roce 2012 v reakci na smrt ruského auditora Sergeje Magnitského, údajně ubitého dozorci v ruském vězení. Postihuje sankcemi ruské politiky, kteří podle USA porušují lidská práva.

Moskva se dlouhodobě snaží o jeho zrušení, za jeho odvolání údajně lobbovala i právnička Natalja Veselnická, která podle zveřejněných e-mailů slibovala Trumpu juniorovi kompromitující materiály na tehdejší demokratickou sokyni jeho otce Hillary
Clintonovou.

Achmetšin v pátek podle AP připustil, že je bývalým pracovníkem sovětských tajných služeb, popřel však, že by byl vycvičen jako agent. Podle RBK ale nepracoval pro sovětskou kontrašpionáž, nýbrž pro vnější rozvědku GRU.

Sám Achmetšin podle ruské agentury jakékoli kontakty s nynějšími ruskými výzvědnými službami odmítá.

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v pátek novinářům řekl, že Kreml Achmetšina nezná a nemá o něm žádné informace. Totéž Peskov prohlašuje o Veselnické.

Syn amerického prezidenta tvrdí, že se s Veselnickou loni v červnu setkal, protože mu nabídla zmíněné kompromitující informace, žádné dokumenty prý ale nakonec nezískal. Veselnická takovýto účel jednání popřela s tím, že chtěla jednat o Magnitského zákonu.

O výbušném setkání je dosud známo, že se jej vedle Trumpa juniora, prezidentova zetě a nynějšího poradce Jareda Kushnera a tehdejšího šéfa kampaně Paula Manaforta účastnili Veselnická a Achmetšin. CNN v pátek s odvoláním na anonymní zdroje uvedla, že byli na setkání z ruské strany ještě další lidé, jejich totožnost však nezveřejnila.

Pro prezidenta Trumpa aféra znamená další prohloubení skandálu, ve kterém čelí nařčením, že mu k vítězství ve volbách pomohla Moskva. Trump i Kreml takové závěry odmítají.

Trumpa mladšího chtějí kvůli kontroverzní schůzce vyslechnout výbory Kongresu, které úlohu Ruska v amerických prezidentských volbách vyšetřují. Demokratičtí zákonodárci v pátek v reakci na nové informace opět vyzvali k vytvoření nezávislé vyšetřovací komise.

Související