Kapela Radiohead ve středu podle všeho odolá tlaku a nezruší svůj ostře sledovaný koncert v Izraeli.

Hudebník Roger Waters z kapely Pink Floyd či britský režisér Ken Loach v uplynulých měsících vyzvali britské rockery k solidaritě s Palestinci a kulturnímu bojkotu Izraele – vše na protest proti tomu, že Izrael podle nich okupuje palestinská území.

Jak píše agentura AFP, zpěvák Radiohead Thom Yorke tyto výzvy označil za urážlivé.

„Hrát v nějaké zemi není totéž jako podporovat její vládu,“ napsal Yorke minulý týden na Twitteru.

„V průběhu dvaceti let jsme hráli v Izraeli za nejrůznějších vlád. Některé byly liberálnější než jiné. (Izraelského premiéra Benjamina) Netanjahua nepodporujeme o nic víc než (amerického prezidenta Donalda) Trumpa, přesto hrajeme také v Americe,“ uvedl Yorke.

Podle něj mají hudba, umění i vzdělávání překračovat bariéry, nikoliv je stavět.

Jak píše agentura AFP, už několikátým rokem sílí kampaň namířená proti pátou dekádou trvající kontrole Izraele nad palestinskými územími.

Výzva adresovaná kapele Radiohead však vzbudila mimořádnou pozornost, protože britská sestava je vyhlášená svým politickým aktivismem.

Členové Radiohead v minulosti podporovali iniciativy týkající se životního prostředí a naopak kritizovali světové trhy.

Album Radiohead zvané Hail to the Thief z roku 2003 bylo vnímáno jako částečná odpověď na působení amerického prezidenta George W. Bushe.

Kromě toho jsou Radiohead jednou z největších rockových kapel na světě a podle kritiků již od počátku 90. let, kdy začali fungovat, posouvají hranice žánru.

Britský režisér Ken Loach, známý svými politicky angažovanými filmy jako Zvedá se vítr nebo Já, Daniel Blake, nedávno napsal, že „pokud Radiohead přiletí do Tel Avivu, budou z toho mít ostudu, jaké se možná už nikdy nezbaví“.

„Radiohead se musí rozhodnout, zda stojí mezi utlačovateli a utlačovanými,“ napsal Loach v komentáři pro britský deník Independent. „Je to jednoduché rozhodnutí,“ dodal.

Podobně režisér se svým dvorním scenáristou Paulem Lavertym hovořil tento měsíc na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Izraelci mají tendenci podporovat umělce, kteří výzvám k bojkotu odolají. Totéž se podle agentury AFP stalo Radiohead a Izraelci se nyní navzájem vyzývají, aby kupovali vstupenky na koncert – ty jsou přitom při částce 484 šekelů, tedy tři tisíce korun, za kus neobvykle drahé.

Pořadatelská agentura Naranja uvedla, že na vystoupení Radiohead v telavivském parku Hajarkon se již prodalo přes 50 tisíc lístků z celkových 51 tisíc.

David Brinn, šéfredaktor izraelského deníku Jerusalem Post, jenž sám dlouhodobě píše o hudbě, řekl, že Radiohead měli v Izraeli už dříve početnou posluchačskou skupinu. Proto prý bude těžké změřit, jak současná kauza tamní popularitu skupiny ovlivní.

„Nemyslím si, že si tolik lidí koupí lístky na koncert jen proto, že Radiohead se rozhodli přijet,“ řekl Brinn.

Autory výzvy k bojkotu koncertu jsou členové hnutí BDS, v českém překladu Hnutí pro bojkot, stažení investic a sankce. Ti se inspirovali někdejším politickým, ekonomickým i kulturním tlakem na Jižní Afriku v době apartheidu.

Současné hnutí požaduje konec izraelské okupace nad palestinskými územím a za tímto účelem vyzývá kapely jako Radiohead, aby v Izraeli nekoncertovaly.

Izrael naopak hnutí BDS považuje za strategickou hrozbu a jeho členy obviňuje z antisemitismu. To aktivisté odmítají, Izrael je prý chce jen zdiskreditovat.

Koncerty v Izraeli v posledních letech odřekla řada umělců včetně zpěvačky Lauryn Hillové čí písničkáře Elvise Costella. Mnoho dalších naopak do země jezdí. Uplynulou sobotu v Tel Avivu pro zhruba šedesát tisíc lidí hráli Guns N' Roses. Nedávno v zemi vystoupili zpěvák Elton John či popová hvězda Britney Spearsová.

Omar Barghútí, lídr hnutí BDS, tvrdí, že kapela Radiohead měří dvojím metrem. „Jinde podporují lidská práva, ale pokud jde o palestinský boj za svobodu, spravedlnost a rovnost, paličatě ignorují náš hlas a naše výzvy. Tím izraelské propagandě pomáhají zahladit stopy po tom, jak porušuje lidská práva,“ řekl Bargútí.

Jak připomíná agentura AFP, zpěvák Thom Yorke naopak považuje za urážlivé, že hnutí BDS obviňuje Radiohead z neznalosti izraelsko-palestinského konfliktu – zvlášť když kytarista kapely Jonny Greenwood má za ženu izraelskou Arabku.

„Je hluboce urážlivé předpokládat, že o problematice nic nevíme nebo že si po tolika letech neumíme udělat vlastní názor,“ řekl Yorke nedávno v rozhovoru pro časopis Rolling Stone.

Deník Jerusalem Post napsal, že Yorke začátkem července při koncertu ve skotském Glasgow vystrčil prostředníček na několik posluchačů, kteří pod pódiem mávali palestinskými vlajkami a nápisy s twitterovým hashtagem #canceltelaviv.

Podle videí zveřejněných na sociálních sítích si Yorke před uvedením skladby Myxomatosis do mikrofonu dokonce na tyto aktivisty vulgárně postěžoval.