Obyvatelé Spojených států odpočítávají poslední měsíc, který je dělí od prvního úplného zatmění Slunce od roku 1918. V pásu, odkud bude v srpnu úplné zatmění v USA pozorovatelné, žije 12 milionů lidí, několik dalších milionů se pak do oblasti chystá, aby si podívanou nenechali ujít. Portál Space.com očekávané šílenství, které zřejmě bude jedinečný úkaz doprovázet, přirovnal k zombie apokalypse.

"Bude to, doufejme, menší krveprolití, ale oživlé mrtvoly nepotřebují pravidelnou stravu, spánek a toalety," uvedla členka Americké astronomické společnosti Angela Specková z Marylandské univerzity s tím, že turisté mířící za zatměním se naopak bez výše zmíněného servisu neobejdou.

Úplné zatmění 21. srpna bude bezpochyby velkou událostí, neboť Spojené státy na něj čekají takřka sto let. Kontinentální část USA sice úplné zatmění zažila i v únoru 1979, tehdy ale pás, ze kterého je pozorovatelné úplné zakrytí Slunce Měsícem, prošel jen přes několik severních a severozápadních států. Význam tohoto zatmění je proto v médiích snižován. Nyní ale bude situace zcela jiná, neboť úplné zatmění bude postupovat od oceánu k oceánu napříč celými Spojenými státy.

Úplné zatmění bude v srpnu viditelné ze 14 amerických států a z pěti jejich metropolí. Obyvatelé ostatních států USA budou moci pozorovat jen částečné zatmění, kdy zpoza Měsíce bude vystupovat sluneční srpek.

Kartograf Michael Zeiler, který se zatmění a přípravám na něj věnuje, v umírněném odhadu předpokládá, že do oblasti úplného zatmění se vydá 1,85 milionu až 7,4 milionu lidí. Dvě třetiny Američanů žijí v regionu, ze kterého to mají do místa ideálního sledování maximálně den jízdy autem. Očekává se, že rušno bude nejen na silnicích, neboť řada lidí se na místo vydá vlakem či letadlem.

Kdo si předem neudělal rezervaci v hotelu, bude mít nyní zřejmě velký problém, neboť pokoje jsou v atraktivních místech podle Space.com již vyprodané. Mnozí lidé si hotel rezervovali dokonce i s ročním předstihem. Jistou naději pro opozdilce v tuto chvíli skýtají jen kempy a ubytování v soukromí.

Specková upozornila na to, že přesun Američanů za zatměním dolehne i na obyvatelstvo žijící podél klíčových dopravních tahů. Všem proto radí dopředu se zásobit nejen potravinami, ale i benzinem, neboť v supermarketech či na čerpacích stanicích se budou tvořit fronty, navíc jim hrozí vyprodání.

Související