Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur (78 milionů korun) dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat mezinárodní sankce proti Severní Koreji. Za poslední měsíc tak Lotyšsko za umožňování platebního styku s diktátorským režimem Kim Čong-una potrestalo už pět bank a vyšetřování pokračuje, uvedla agentura Bloomberg.

Norvik Banka zaplatí 1,3 milionu eur a Rietumu Banka dostala pokutu 1,6 milionu eur, sdělila v pátek lotyšská komise pro finanční a kapitálový trh. Obě banky v letech 2009-2015 nedodávaly dostatečné informace o svých transakcích a umožňovaly používat offshorové firmy a komplikované řetězce transakcí k zasílání plateb do KLDR, uvedla komise. K vyšetřování přispěl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo financí USA.

Lotyšské úřady začaly v poslední době důrazně postupovat proti nelegálním bankovním operacím a země zpřísnila pravidla pro ukládání peněz ze zahraničí u místních bank. Od konce roku 2015 tak objem zahraničních peněz u místních bank klesl o 28 procent.

Minulý měsíc lotyšský úřad pro finanční trh uvalil pokutu celkem 641 000 eur za porušování sankcí vůči KLDR na Baltikums Bank, Privatbank a Regionala Investiciju Banka.

Související